Jak samemu zrobić dżem owocowy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak samemu zrobić dżem owocowy

Jak samemu zrobić dżem owocowy

,

Dżem można przyrządzić samemu – zdrowy, bez sztucznych dodatków i dający ogromną satysfakcję. Dowiedz się, jak samodzielnie przyrządzić dżem owocowy i przechować go tak, by starczył na długo.

Dżem można przygotować na dwa sposoby: na szybko – tak by wstawić go do lodówki i szybko zjeść oraz przygotować wersję, którą można przechowywać nawet do 18 miesięcy.

Przygotowanie owoców do dżemu

Poniżej prezentujemy podstawowe wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób przygotować owoce do zrobienia z nich smacznego dodatku do kanapki:

  • Do dżemu wybierz najlepsze owoce wtedy, kiedy są najświeższe – nie wykorzystuj owoców, które długo leżały w twoim domu lub widać, że już nie są pierwszej świeżości – gotowy dżem będzie tak smaczny jak owoce, z których go zrobisz.
  • Owoce zawsze myj w ciepłej, bieżącej wodzie i nie namaczaj ich. Dotyczy to zwłaszcza takich owoców jak jagody.
  • Usuń wszelkie łodygi, pestki lub innego rodzaju „wnętrzności” owoców.

Robienie dżemu – porady

Przygotowując dżem staraj się robić to w małych partiach. Dzięki temu owoce ugotują się szybko i zachowają swój kolor i świeżość na dłużej. Przygotowuj tez tylko jedną porcję naraz.

  • Aby dżem miał konsystencję żelu, w jednej porcji wykorzystaj 3 części w pełni dojrzałych owoców na 1 część niedojrzałych. Jeśli wszystkie owoce są dojrzałe (lub jeśli są to same brzoskwinie i morele – z mniejszą zawartością pektyny), dodaj do nich 1 lub 2 łyżki stołowe soku z cytryny. Kwasek cytrynowy pomoże zachować gęstość dżemu.
  • Dżem tak naprawdę składa się z owoców i cukru. Ogólna zasada głosi, że na każdą szklankę owoców przypada ¾ szklanki cukru. Dla przykładu: jeśli na partię składają się 4 szklanki owoców, potrzeba będzie 3 szklanek cukru (chyba że przepis stanowi inaczej). Jeśli cukru będzie za mało, dżem nie będzie miał odpowiedniej konsystencji lub owoce nie zachowają się odpowiednio długo.
  • Podczas gotowania owoców może się tworzyć piana. Aby temu zapobiec, możesz dodać pół łyżeczki do herbaty masła lub margaryny, gdy tylko piana się pojawi. Innym sposobem usunięcia piany jest zbieranie jej łyżeczką przed przełożeniem dżemu do słoika.
  • Aby zapobiec przypaleniu się owoców podczas długiego gotowania, często je mieszaj przez 15 do 40 minut (w zależności od czasu gotowania danych owoców).
  • Żeby sprawdzić, czy dżem jest już gotowy, zanurz zimną metalową łyżkę w gotującej się miksturze i umieść ją nad talerzem, przechylając łyżkę na bok. Dżem będzie gotowy, kiedy masa stworzy dwie spływające równocześnie krople lub masa zwiesi się na krawędzi łyżki.

Czego potrzeba?

W przygotowywaniu dżemu przyda się większy rondel z płaskim dnem i wysokimi ściankami. Odpowiednio duży rondel umożliwi odparowanie nadmiaru wilgoci. Do przechowywania masy najlepiej nadają się słoiki z prostymi ściankami. Jeśli planujemy mrozić dżem, dobrze sprawdzą się również plastikowe pojemniki.

Dżem do lodówki na teraz

Jeśli planujesz trzymać masę w lodówce i „zająć” się nią w najbliższej przyszłości, najpierw odpowiednio przygotuj słoiki (jeśli są szklane): ogrzej je nieco, np. w misce ciepłej wody. Dopiero wtedy przekładaj ugotowaną masę chochlą. Następnie pozwól masie w słoiku wystygnąć do temperatury pokojowej. Na pojemnikach umieść naklejki z opisem zawartości, żeby później wiedzieć, co jest w środku. Teraz możesz włożyć zapakowany dżem do lodówki – możesz je tam trzymać do trzech tygodni.

Jak przez gotowanie przedłużyć ważność swojego dżemu?

Dzięki opisanej metodzie można wydłużyć datę „ważności do spożycia” własnoręcznie przyrządzonego dżemu nawet do 18 miesięcy. Przez kąpiel we wrzątku sprawimy, że masa będzie bardziej trwała. Planując jej przeprowadzenie, musimy pilnować, aby nałożyć do słoika tyle masy, żeby zostało około 1-1,5 cm wolnej przestrzeni na górze.

Aby przegotować gotowy dżem w słoiku, wykorzystaj duży, głęboki garnek z płaskim dnem i dopasowaną do niego pokrywką. Ponadto musimy mieć odporną na wysokie temperatury, dopasowaną do dna garnka kratkę, która oddzieli słoiki od rozgrzanego dna naczynia. Słoiki z dżemem muszą być zanurzone we wrzątku co najmniej 2-3 cm ponad pokrywki. Kolejność jest następująca: słoiki z dżemem wstawiamy do garnka na kratkę i zalewamy zimną wodą tak, by zostały całkowicie (i z odpowiednim naddatkiem) zanurzone. Całość przykrywamy pokrywką i stawiamy garnek na ogniu. Doprowadzamy wodę do wrzenia. Czas gotowania zależy od przepisu, jednak dżem z owoców bez dodatku pektyny powinien się gotować w ten sposób przez 5-10 minut (nie dłużej niż 15).

Po zakończeniu gotowania zdejmujemy pokrywkę i odczekujemy co najmniej 10 minut. Następnie wyjmujemy słoiki z garnka i zostawiamy je na blacie kuchennym do ostygnięcia. Teraz zostawiamy słoiki na 12 do 24 godzin, następnie sprawdzamy czy wciąż są szczelnie zamknięte pokrywką. Jeśli tak, naklejamy na nich etykiety z opisem zawartości i odstawiamy do spiżarni, w której mogą bez obaw spędzić nawet ponad rok – do 18 miesięcy.

Sprawdź też:

Dżem domowej roboty – co trzeba wiedzieć

Czy do zrobienia dżemu można wykorzystać starsze owoce?

Lepiej nie. Do dżemu wybierz najlepsze owoce wtedy, kiedy są najświeższe – nie wykorzystuj owoców, które długo leżały w twoim domu lub widać, że już nie są pierwszej świeżości – gotowy dżem będzie tak smaczny jak owoce, z których go zrobisz.

Ile cukru na owoce przy robieniu dżemu?

Ogólna zasada głosi, że na każdą szklankę owoców przypada ¾ szklanki cukru. Dla przykładu: jeśli na partię składają się 4 szklanki owoców, potrzeba będzie 3 szklanek cukru (chyba że przepis stanowi inaczej).

Ile czasu można przechowywać dżem bo jego sparzeniu?

Do 18 miesięcy. Trzeba tylko się upewnić, że jest szczelnie zamknięty i pokrywka nie poluzowała się.

Zobacz więcej >