Jak polscy naukowcy włamują się nam do mózgu? Są bardzo pomysłowi! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak polscy naukowcy włamują się nam do mózgu? Są bardzo pomysłowi!

Jak polscy naukowcy włamują się nam do mózgu? Są bardzo pomysłowi!

Kontakty z naukowcami to prawdziwa przyjemność. Od blisko 3 lat nagrywam dwie rozmowy w tygodniu, by w swoim kanale CiekaWizja przedstawić je osobom, które chcą wiedzieć więcej. I jestem pod ogromnym wrażeniem różnorodności tematyki badawczej oraz osiągnięć. Wiktor Niedzicki zaprasza na „Technicznie proste”.

,

Zdalnie nagrywam rozmowy z polskimi specjalistami z różnych dziedzin. W ostatnich tygodniach miałem przyjemność zdalnie spotkać się z kilkoma psychologami. Jeden z profesorów zajmuje się gamerami. To osoby, które pasjonują się grami komputerowymi.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Często wcielają się w różne postacie. Podczas tych gier, a często wirtualnych walk przeżywają ogromne emocje. I właśnie tymi emocjami zajmują się naukowcy, którzy mierzą osobom grającym tętno, ciśnienie krwi i wiele innych parametrów. Wyniki wydają się naprawdę bardzo ciekawe. Pewnie będzie wiele publikacji na ten temat.

Posłuchaj całego podcastu „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wszystkich odcinków programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”

Placebo czy prawdziwy lek?

Kolejny ważny temat dotyczy bólu. Każdy z nas doświadcza bólu, a wiele osób cierpli na ból przewlekły. Ponoć my, Polacy, jesteśmy w czołówce zażywania środków przeciwbólowych. Oczywiście, wiąże się to nierzadko z długim oczekiwaniem na wizytę u specjalisty. A może są jeszcze inne przyczyny?

Zobacz także: Sztuczna inteligencja radzi sobie coraz lepiej. Czy człowiek jest w stanie rozpoznać jej dzieło?

Co się dzieje, gdy zamiast środka przeciwbólowego otrzymujemy tzw. placebo, czyli tabletkę, która nie zawiera substancji przeciwbólowych? Okazuje się, że są przypadki, kiedy to działa. Naprawdę. Co się dzieje w naszym organizmie? Jakie mechanizmy decydują o odczuwaniu bólu. I znów polscy naukowcy prowadzą ciekawe badania.

Rozmawiałem także o badaniach nad wykorzystaniem trucizn wytwarzanych przez pewien gatunek morskich ślimaków. Te trucizny znalazły zastosowanie w produkcji… kosmetyków. Początkująca, polska firma już wytwarza takie preparaty. Ponoć znacznie zmniejszają zmarszczki. Na razie nie próbowałem.

Nasi naukowcy są naprawdę pomysłowi i mają sukcesy. Warto szukać takich wiadomości.

Zobacz także: Jak tanio podróżować? Najważniejsze zasady

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >