Sztuczna inteligencja radzi sobie coraz lepiej. Czy człowiek jest w stanie rozpoznać jej dzieło? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Sztuczna inteligencja radzi sobie coraz lepiej. Czy człowiek jest w stanie rozpoznać jej dzieło?

Sztuczna inteligencja radzi sobie coraz lepiej. Czy człowiek jest w stanie rozpoznać jej dzieło?

O sztucznej inteligencji, nazywanej w skrócie AI, jest ostatnio bardzo głośno. Technika rozwija się w zaskakująco szybkim tempie i sztuczna inteligencja jest w stanie wyręczyć ludzi w wielu zadaniach.

,

Podobno jesteśmy ludźmi inteligentnymi. Przegrywamy jednak ze sztuczną inteligencją, czyli z angielska AI. Przegrywamy, sądząc po liczbie publikacji prasowych na ten temat. Z samą sztuczną inteligencją na razie dajemy sobie radę.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Złośliwi mówią, że… Nie, nie będę powtarzał złośliwych żartów na temat inteligencji i sztucznej inteligencji. Temat jest dość poważny.

Posłuchaj całego podcastu Wiktora Niedzickiego:

Mówiłem o tym już w Radiu Pogoda w styczniu. Chat GPT3, potem GPT4. Okazało się, że pojawiły się także inne, bezpłatne rozwiązania. Bing AI jest już dostępna w kilku popularnych przeglądarkach.

Zobacz także: Jak tanio podróżować? Najważniejsze zasady

Problem z AI

Problem jest na tyle poważny, że pod koniec października w Wielkiej Brytanii spotkali się politycy i specjaliści od sztucznej inteligencji, by naradzić się, co robić dalej. Jak uniknąć oszukiwania odbiorców, jak zapewnić bezpieczeństwo w sieci, co z naruszaniem praw autorskich? To ostatnie jest bardzo ważne, ponieważ sztuczna inteligencja jest uczona na tekstach i obrazach konkretnych autorów. Ci autorzy mają prawa do swoich dzieł. Uczenie się na wytworach ich pracy jest nadużyciem.

Zobacz także: Quiz. Czy dobrze znasz zespół ABBA? Już 8/10 to wyzwanie!

Czy można rozpoznać dzieło sztucznej inteligencji?

A co z wiarygodnością? Przecież przeciętny użytkownik nie potrafi rozpoznać, czy tekst został napisany przez żywego autora, czy przez AI. Obrazy generowane przez sztuczną inteligencję do złudzenia przypominają fotografie, choć są wytworem komputera. Czyli są to obrazy fikcyjne. Mogą pokazywać zupełnie nieprawdziwe sytuacje. Jedną z propozycji jest zatem przymusowe oznakowanie wszystkich takich wytworów. Czy wielkie koncerny, a także prywatni użytkownicy będą chcieli się dostosować do takich regulacji?

Zobacz także: Anna Kalczyńska gościem Radia Pogoda. „Ludzie wciąż rozpoznają mnie na ulicy”

Stoimy w obliczu wielkich wyzwań. Możemy mieć tylko nadzieję, że rządy największych i najbardziej rozwiniętych państw znajdą szybko rozwiązania, które uchronią nas przed najgorszym.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >