Sprawdź, jak zadbać o to, żeby mięso z grilla było dobrze wypieczone i bezpieczne. Przedstawiamy porady dotyczące bezpiecznego grillowania.
Spis treści:
Ciepłe, długie dni to dobra okazja dla rodzinnych spotkań na świeżym powietrzu. Nic dziwnego więc, że odkurzamy z tej okazji swoje grille i staramy się miło spędzić wspólnie czas, dzieląc się pieczonym mięsem. Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym nie będziemy miło wspominać wspólne grillowanie.
O czym pamiętać podczas grillowania:
Mięso i owoce morza
Kiedy obrabiamy surowe mięso kurczaka lub owoce morza, pamiętajmy żeby:
- oddzielić je od reszty jedzenia;
- trzymać je w lodówce przed rozpaleniem grilla;
- umyć dokładnie ręce zanim zaczniemy pieczenie oraz po nim;
- upewnić się że soki z tych surowych produktów nie mają styczności z innymi pokarmami;
- warto używać termometru spożywczego, żeby mieć pewność, że mięso upiekło się w bezpiecznej temperaturze;
- należy zamrozić resztę jedzenia, której nie zjemy, w ciągu maksymalnie 2 godzin od momentu upieczenia.
Do zatruć pokarmowych najczęściej dochodzi właśnie w miesiącach letnich, kiedy cieplejsze temperatury powodują rozwój bakterii przenoszących się przez żywność. Przestrzegaj więc następujących zasad:
Zawsze oddzielaj surowe mięso od reszty jedzenia
W trakcie zakupów mięso, drób i owoce morza wybieraj w ostatniej chwili – jako ostatnie produkty przed podejściem do kasy sklepowej. Oddzielaj je od innych produktów spożywczych w wózku lub torbie z zakupami. Surowe mięso zawsze miej zapakowane oddzielnie w osobnych torbach.
Trzymaj w chłodzie
Mięso, drób i owoce morza cały czas trzymaj w chłodzie lub zamrażalniku aż do momentu grillowania. Jeśli planujesz urządzić grilla w plenerze, dopilnuj żeby mięso przetransportować w pojemniku (np. lodówce turystycznej), który zapewni temperaturę ok. 4°C lub niższą, jeśli to tylko będzie możliwe.
Czystość przede wszystkim
Myj ręce wodą z mydłem przed i po tym jak miały kontakt z surowym mięsem, drobiem lub owocami morza. Oprócz tego umyj dokładnie sam grill, zarówno przed jak i po grillowaniu.
Sprawdź też:
Jak prawidłowo czyścić grill
Aby umyć urządzenie przed pieczeniem, użyj wilgotnej tkaniny lub namoczonego ręcznika papierowego. Jeśli w celu umycia wykorzystałeś szczotkę drucianą, to przed pieczeniem dokładnie sprawdź, czy na powierzchni nie zostały nigdzie małe metalowe fragmenty szczotki, które mogłyby się przyczepić do jedzenia.
Uważaj na możliwe skażenie mięsem
Nie wykorzystuj do upieczonego jedzenia sosów lub marynat, które miały już styczność z surowym mięsem – w ten sposób na gotowy posiłek mogą się przenosić zarazki. Do upieczonego mięsa używaj czystych sztućców i talerzy.
Dopilnuj, by właściwie się upiekło
Warto korzystać z termometru spożywczego, żeby mieć pewność że mięso upiekliśmy w odpowiedniej temperaturze, która na pewno zabije ewentualne zarazki. Minimalne temperatury, które zapewnią nam bezpieczne jedzenie mięsa i owoców morza to:
- 110-150°C – jeśli wędzimy mięso;
- co najmniej 63°C przez co najmniej 3 minuty (dla każdej ze stron) – jeśli grillujemy kawałki wołowiny, wieprzowiny, jagnięciny i cielęciny oraz ryby;
- ok. 70°C – dla hamburgerów i innych rodzajów mielonej wołowiny;
- ok. 74°C – dla drobiu i wstępnie przetworzonych mięs, jak np. hot-dogi.
Zamrażaj resztki
Po skończonym grillu resztki mięsa podziel na małe porcje i włóż do niewielkich, zamykanych pojemników. Włóż je do zamrażarki w ciągu 2 godzin od chwili upieczenia (lub w ciągu 1 godziny, jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 30°C).
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Bezpieczne grillowanie - o czym pamiętać
Oddzielaj surowe mięso od innego jedzenia
W trakcie zakupów mięso, drób i owoce morza wybieraj w ostatniej chwili – jako ostatnie produkty przed podejściem do kasy sklepowej. Oddzielaj je od innych produktów spożywczych w wózku lub torbie z zakupami.
Jak uniknąć zarazków z surowego mięsa?
Myj ręce wodą z mydłem przed i po tym jak miały kontakt z surowym mięsem, drobiem lub owocami morza. Oprócz tego umyj dokładnie sam grill, zarówno przed jak i po grillowaniu.
Jak długo po grillowaniu mięso może czekać na talerzu?
Włóż je do zamrażarki w ciągu 2 godzin od chwili upieczenia (lub w ciągu 1 godziny, jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 30°C).