Grupa krwi a ryzyko wczesnego udaru - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Grupa krwi a ryzyko wczesnego udaru

Grupa krwi a ryzyko wczesnego udaru

,

Według nowych badań amerykańskich naukowców osoby z grupą krwi A są bardziej narażone na udar przed 60. rokiem życia.

Ponieważ coraz więcej młodych ludzi doznaje udaru mózgu, naukowcy z University of Maryland School of Medicine (UMSOM) postanowili przeprowadzić badania, by dowiedzieć się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na jego wystąpienie przed sześćdziesiątką. Wyniki ich badań sugerują, że w przewidywaniu, czy ktoś jest bardziej narażony na wczesny udar, może pomóc określenie grupy krwi.

„Rośnie liczba osób z wczesnymi udarami. Są one narażone na śmierć w wyniku tego zagrażającego życiu zdarzenia, a tych, którzy przeżyli, mogą czekać dziesiątki lat niepełnosprawności. Mimo to wciąż jest niewiele badań na temat przyczyn wczesnych udarów” – pisze w komunikacie prasowym jeden z głównych autorów badania, dr Steven J. Kittner, profesor neurologii na UMSOM i neurolog z University of Maryland Medical Center.

Osoby z grupą krwi A miały o 16 procent wyższe ryzyko wczesnego udaru mózgu

Autorzy badania przeprowadzili metaanalizę 48 różnych badań genetycznych i udaru niedokrwiennego. W sumie badanie objęło 17 tys. pacjentów po udarze i 600 tys. zdrowych osób z grupy kontrolnej. Szukając wariantów genetycznych związanych z udarem, wykryto związek między udarem przed ukończeniem 60. roku życia a obszarem chromosomu zawierającym gen determinujący grupę krwi. Uzyskane wyniki wskazują, że osoby cierpiące na wczesny udar częściej miały grupę krwi A , a rzadziej grupę O. W śród osób, które miały udary w późniejszym życiu lub nigdy nie doświadczyły udaru, nie było takiej zależności.

Po usunięciu czynników zakłócających wyniki badacze stwierdzili, że osoby z grupą krwi A miały o 16 procent wyższe ryzyko wczesnego udaru mózgu niż pozostałe, natomiast te z grupą O – o 12 procent niższe niż pozostali.

„Wciąż nie wiemy, dlaczego grupa krwi A wiąże się z wyższym ryzykiem, ale prawdopodobnie ma to coś wspólnego z czynnikami krzepnięcia krwi, takimi jak płytki krwi i komórki wyściełające naczynia krwionośne, a także inne krążące białka, ponieważ wszystkie one uczestniczą w rozwoju zakrzepów krwi” – wyjaśnia dr Kittner.

Ponieważ dokładne uzasadnienie i mechanizm tych wyników pozostają nieznane, naukowcy z Maryland zamierzają kontynuować badania z większą różnorodnością pacjentów, aby wyjaśnić mechanizmy zwiększonego ryzyka udaru.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz więcej >