Tłuszcz roślinny bardziej niż mięsny zmniejsza ryzyko udaru? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Tłuszcz roślinny bardziej niż mięsny zmniejsza ryzyko udaru?

Tłuszcz roślinny bardziej niż mięsny zmniejsza ryzyko udaru?

Tłuszcze roślinne zmniejszają ryzyko udaru? Dowiedz się więcej o odkryciach naukowców z Uniwersytetu Harvarda.

Wiosną pisaliśmy już o badaniach naukowców z Uniwersytetu Harvarda na temat dobroczynnego wpływu diety roślinnej na zmniejszenie ryzyka występowania udaru. Wygląda na to, że teraz badacze z tej samej uczelni znaleźli kolejne potwierdzenie stawianej wcześniej tezy.

Osoby, które w swojej diecie stawiają na oliwę z oliwek zamiast dużej ilości mięsa mogą w ten sposób zmniejszać ryzyko udaru – wynika z badań naukowców z Harvardu. Opisywane badanie dotyczyło ponad 100 tys. ludzi. Wynika z niego, że ci, którzy spożywają oleje roślinne i warzywa jako źródło tłuszczu, są mniej narażeni na przestrzeni lat na ryzyko udaru.

Według naukowców 20% osób z najwyższym wskaźnikiem przyjmowanych tłuszczy roślinnych miało o 12% mniejsze ryzyko udaru w ciągu 27 lat w porównaniu z tymi, którzy przyjmowali tych tłuszczy najmniej. Na drugim końcu skali znaleźli się ci, którzy większość tłuszczu w diecie pozyskiwali z mięsa. 20% tych z najwyższym wskaźnikiem spożywanych tłuszczy tego rodzaju było o 16% narażonych na zwiększone ryzyko udaru w porównaniu z 20% osób z najmniejszym spożyciem mięsa.

Tłuszcze a udar – nowe spojrzenie

Do tej pory większość badań koncentrowała się na związku między zawartością tłuszczu w diecie a ryzykiem udaru. W tym przypadku skupiono się na źródle tłuszczu w diecie – zwraca uwagę Fenglei Wang z Uniwersytetu Harvarda, który kierował zespołem badaczy. Jak podkreśla, wyniki sugerują, że warto w swojej diecie zamienić tłuszcze pochodzące z mięsa na roślinne, na przykład pochodzące z oliwek, soi czy kukurydzy. Wyniki pracy swojego zespołu Wang przedstawi w sobotę na internetowym spotkaniu z Amerykańskim Stowarzyszeniem Kardiologicznym i wówczas nastąpi oficjalna publikacja wyników.

Zobacz też:

Jak wyglądało badanie?

W ramach pracy zespół Wanga przeanalizował dane pochodzące z dwóch wieloletnich badań prowadzonych przez amerykańskich medyków, które łącznie objęły 117 tys. osób. Każda z tych osób, począwszy od lat 80. ubiegłego wieku co cztery lata wypełniała szczegółowy kwestionariusz dotyczący swojej diety. Przez ponad 27 lat niemal 6200 uczestników tych badań doświadczyło udaru. Jak wynika z danych, niebezpieczeństwo tej choroby zmniejszało się, gdy dieta była bogata w tłuszcze pochodzenia roślinnego, natomiast wzrastało u osób pozyskujących je z mięsa. Okazało się, że codzienne spożywanie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko o 8%, a spożywanie mięsa przetworzonego nawet o 12%. Według Fenglei Wanga takie wyniki uzyskano już po uwzględnieniu różnych czynników, takich jak m.in. ilość przyjmowanych kalorii, nawyki dotyczące zdrowego trybu życia, palenie, spożywanie alkoholu, ćwiczenia czy choroby typu cukrzyca lub podwyższone ciśnienie.

Lepiej przestawić się na rośliny?

Jak przekonuje niezwiązana z opisaną pracą specjalistka ds. żywienia, prof. Alice Lichtenstein z Uniwersytetu Tufts w Bostonie, dieta roślinna może być tylko jednym z czynników mających wpływ na występowanie lub ne różnych chorób:

„Osoby, które jedzą dużo tłuszczów roślinnych, zapewne również mają dodatkowe zachowania, np. jedzenie owoców, ćwiczenie i nie palą papierosów” – mówi.

Specjalistka dodaje, że kluczem jest dieta jako całość ( a nie tylko jeden składnik) oraz zdrowy tryb życia. Podkreśla też, że im mniej w naszym jadłospisie przetworzonego jedzenia, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Zobacz więcej >