Muzyka może bardziej łagodzić ból, jeśli ma się wpływ na wybór utworów - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Muzyka może bardziej łagodzić ból, jeśli ma się wpływ na wybór utworów

Muzyka może bardziej łagodzić ból, jeśli ma się wpływ na wybór utworów

,

Słuchanie muzyki coraz częściej jest uznawane za terapię uzupełniającą w leczeniu bólu. Nowe badanie wykazało, że jeśli pacjenci mają kontrolę nad wyborem słuchanych utworów, znacznie łagodniej odczuwają dolegliwości bólowe.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Queen Mary University i University College Dublin. W recenzowanym artykule opublikowanym w PLoS ONE donoszą, że kontrola nad wyborem muzyki sprawia , że osoby jej słuchające doświadczają bardziej wyraźnego zmniejszenia bólu.

Muzyka łagodzi ból, ale różne utwory mogą działać inaczej na różne osoby

Wcześniejsze badania wykazały, że muzyka ma moc łagodzenia bólu, zwłaszcza przewlekłego (trwającego dłużej niż 12 tygodni). Jednak mechanizmy leżące u podstaw związku między bólem a muzyką wciąż pozostają niejasne, zwłaszcza jeśli chodzi o ból ostry (krótkotrwały). Do tej pory naukowcy skupiali się na podstawowych cechach akustycznych, takich jak tempo, energia czy właściwości relaksacyjne muzyki, jednak nie wykazali związku między nimi a spadkiem odczuwania bólu. Zaobserwowano jednak, że skutecznie osłabiające percepcję bólu utwory muzyczne mogą się znacznie różnić pod względem gatunku, tempa, głośności, czasu trwania czy używanego sprzętu, jednak nadal osiągają porównywalne wyniki. Wyklucza to pogląd, że istnieje wyraźna relacja między cechami muzyki a reakcjami fizjologicznymi. Oznacza to, że nie tylko różni ludzie bardzo różnie reagują na ten sam utwór muzyczny, ale także mogą używać różnych utworów muzycznych, aby uzyskać ten sam efekt analgezji.

Jak przeprowadzono badanie

Autorzy badania poprosili 286 dorosłych osób zmagających się z prawdziwym, codziennym ostrym bólem o jego ocenę zarówno przed, jak i po wysłuchaniu utworu muzycznego. Zapewnili ich, że utwór ten został specjalnie skomponowany w dwóch różnych wersjach o różnej złożoności.

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do trzech grup: jedna miała słuchać wersji piosenki o niskiej złożoności, druga – o wysokiej, a trzecia miała wybór wersji piosenki. W rzeczywistości jednak była tylko jedna wersja piosenki i wszyscy niezależnie od grupy słyszeli tę samą melodię, przy czym uczestnicy z trzeciej grupy mieli wrażenie, że dokonali wyboru typu piosenki.

Eksperyment wykazał, że uczestnicy, którzy byli przekonani, że mają kontrolę nad wyborem muzyki, odczuwali silniejszą ulgę w bólu niż pozostali. Nie znaleziono natomiast związku między stopniem łagodzenia dolegliwości a tym, czy uczestnicy mieli wrażenie, że słuchają prostej czy złożonej wersji utworu. Zauważono również, że osoby, które bardziej aktywnie angażowały się w muzykę w swoim codziennym życiu, cieszyły się jeszcze większą ulgą w bólu związaną z poczuciem kontroli nad wyborem utworu. Badacze przypuszczają, że ludzie słuchają uważniej i bardziej skupiają się na muzyce, kiedy sami mogą wybierać utwory, stąd mniejsze odczuwanie bólu.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz więcej >