Sprawdź, kiedy należy złożyć życzenia babci oraz od kiedy w ogóle obchodzimy Dzień Babci. Dowiedz się też, jak swoich seniorów honorują inne kraje.
Dzień Babci świętujemy w Polsce od 1964 roku. Po raz pierwszy tę inicjatywę opisał tygodnik „Kobieta i Życie”, a za nim uczyniły to „Ekspress Poznański” oraz „Ekspress Wieczorny”.
Dzień Babci – żart, który stał się faktem
Swój udział w rozpropagowaniu Dnia Babci miała jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, Mieczysława Ćwiklińska. Jedną z najsłynniejszych ról nobliwej aktorki była w połowie XX wieku rola Babci w spektaklu „Drzewa umierają stojąc” Alejandro Casona. 21 stycznia W 1965 roku występowała gościnnie na scenie poznańskiego Domu Kultury MO i akurat obchodziła swoje 85. urodziny. Po spektaklu Ryszard Danecki, ówczesny kierownik działu kultury w „Ekspressie Poznańskim”, wręczył jej tort z napisem „Dla Babci”. Zaskoczonej aktorce wyjaśnił, że w tym dniu w Poznaniu świętuje się Dzień Babci (co było zwykłym żartem).
Coś, co miało być jednorazowym prasowym żartem, wymknęło się redakcji spod kontroli. Czytelnicy masowo i z oddaniem zareagowali na nowe „święto”: „Ekspress Poznański” musiał uruchomić „Instytut składania życzeń babciom”. Akcja mająca być podziękowaniem dla wszystkich babć za ich bezinteresowną miłość i dobroć stawała się coraz głośniejsza. Włączało się w nią coraz więcej instytucji – na przykład sklepy MHD przygotowywały okolicznościowe paczki z ciastkami i słodyczami.
Rok później (w 1966 roku) Dzień Babci ogłosił też „Express Wieczorny” z Warszawy i wkrótce potem w całym kraju obchodzono tę „nową, świecką tradycję”.
Kiedy obchodzimy to święto w Polsce i na świecie?
W Polsce wszystkie babcie honorujemy 21 stycznia – w 2021 roku będzie to czwartek. Swoje „odpowiedniki” tego święta ma wiele innych krajów. W Brazylii i w Bułgarii Dzień Babci jest świętowany również 21 stycznia.
W Hiszpanii tamtejsze babcie są honorowane 26 lipca a we Włoszech – 2 października. Natomiast we Francji i Wielkiej Brytanii są to ruchome święta, które obchodzi się odpowiednio: w pierwszą niedzielę marca (nad Loarą) oraz w pierwszą niedzielę października (nad Tamizą).
W Stanach Zjednoczonych nie obchodzi się oddzielnie Dnia Babci i Dnia Dziadka. Zamiast tego jest ustanowiony przez Kongres i prezydenta w 1978 roku Narodowy Dzień Dziadków, który przypada w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy. Takie samo święto (i w tym samym czasie) jest również w Kanadzie.
Japońskim odpowiednikiem Dni Babci i Dziadka jest Dzień Szacunku dla Wieku (albo Dzień Szacunku dla Ludzi Starszych), przypadający na dzień 15 września. W Kraju Kwitnącej Wiśni obchodzi się go od 1954 roku. W 1966 roku został wpisany do kalendarza świąt państwowych i 15 września jest też dniem wolnym od pracy.
Dzień Babci w Polsce i na świecie
Kiedy jest Dzień Babci?
W Polsce wszystkie babcie honorujemy 21 stycznia. Dzień Babci świętujemy w Polsce od 1964 roku, kiedy to po raz pierwszy tę inicjatywę opisał tygodnik „Kobieta i Życie”.
Czy w USA obchodzi się Dzień Babci?
W Stanach Zjednoczonych nie obchodzi się oddzielnie Dnia Babci i Dnia Dziadka. Zamiast tego jest ustanowiony przez Kongres i prezydenta w 1978 roku Narodowy Dzień Dziadków, który przypada w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.
Jak obchodzi się Dzień Babci w Japonii?
Japońskim odpowiednikiem Dni Babci i Dziadka jest Dzień Szacunku dla Wieku (albo Dzień Szacunku dla Ludzi Starszych), przypadający 15 września. Jest to też dzień wolny od pracy.