W mediach jest wiele negatywnych opinii o szczepionce AstraZeneca przeciw COVID-19, więc niektórzy obawiają się szczepienia nią. Mają wątpliwości, czy na pewno jest bezpieczna.
„W mediach jest wiele negatywnych opinii o preparacie AstraZeneca, czy zechciałaby się pani ustosunkować do nich? Jestem z rocznika 1952 i od dzisiaj możemy się rejestrować na szczepienia, ale tylko tą szczepionką. Czy to jest bezpieczne?” – zapytał pan Andrzej.
Nie ma dowodu, by zakrzepica miała związek ze szczepionką AstraZeneca
Panie Andrzeju, nie jestem ani naukowcem, ani lekarzem. Ja po prostu kieruję się opinią tych, do których mam zaufanie, i tu mam na myśli prof. Krzysztofa Simona i i doktora Pawła Grzesiowskiego, a ich zdanie jest jednoznaczne. Jest już 17 milionów ludzi na świecie zaszczepionych tym preparatem i nie ma ani jednego dowodu, by zakrzepica miała związek ze szczepionką.
Cytuję doktora Grzesiowskiego: preparat firmy AstraZeneca był przebadany bardzo dokładnie przed okresem rejestracji i mamy wgląd w te wszystkie badania. Wiemy, że na ich etapie nie pojawiały się powikłania, a to w trakcie badań najbardziej czuły jest system wykrywania powikłań. Przypadki, które w tym czasie się wydarzyły, nie są efektem szkodliwego działania szczepionki. Niektóre z nich ewidentnie były powikłaniami COVID-19, a nie szczepienia. Zaszczepiono osobę, nie wiedząc, że była wcześniej zakażona.
Zakrzepica to jeden z problemów, jakie pojawiają się w organizmie w wyniku zakażenia koronawirusem. Doktor Grzesiowski mówi: nie wiemy, co by było, gdyby taka osoba nie została zaszczepiona, a miała tylko COVID-19. Wiemy z całą pewnością, że sama szczepionka nie powoduje zakrzepicy.
I na koniec: szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i efektywna – ogłosiła Europejska Agencja Leków. Trzebaż więcej, panie Andrzeju? No to dorzucę coś jeszcze. Ja sama, Ewa Podolska, zaszczepię się preparatem AstraZeneca.
Przeczytaj też:
Polacy zaszczepią pracowników Kwatery Głównej NATO preparatem AstraZeneca
Jaka aktywność fizyczna jest dla nas najlepsza?
10 tysięcy kroków dla swego serca
Choroby nerek – co wiemy na ten temat?
Jak uniknąć lub zmniejszyć kaca? [Porady nie tylko na Sylwestra]