Jak zmniejszyć kaca? A może da się go uniknąć? Dowiedz się, jak można obronić się przed skutkami nadmiernej konsumpcji alkoholu.
Ewa Podolska przedstawia sposoby na zmniejszenie lub uniknięcia kaca, który jest skutkiem nadmiernego spożycia alkoholu. Te porady dotyczą Sylwestra, ale można je też dopasować do innych okazji (w tym Świąt Wielkanocnych), które mogą skutkować wywołaniem tej nieprzyjemnej dolegliwości.
A oto rady na dzisiejszego sylwestrowy wieczór, jeżeli nie chcemy się jutro – powiedzmy to wprost – obudzić z kacem.
Posłuchaj też: Dlaczego mamy kaca? [POSŁUCHAJ]
Jak uniknąć kaca?
Rzecz podstawowa: nie mieszajmy alkoholi, nie popijajmy wódki piwem, czy szampanem, bo zawarty w nich dwutlenek węgla przyspiesza wchłanianie alkoholu.
Mając wybór stawiajmy na czyste mocne alkohole, bo ciężkie, gatunkowe trunki zawierają więcej metanolu i jak dowodzą naukowe badania, kac po nich jest dużo większy.
Róbmy 20-minutowe przerwy pomiędzy kolejnymi drinkami. Przeciętnie tyle czasu potrzebuje organizm na wchłonięcie jednej porcji alkoholu.
Czytaj też: Jak skutecznie dbać o nerki?
Nie trzymajmy alkoholu w ustach, daje to taki sam efekt jak picie przez słomkę, alkohol dłużej styka się z błonami śluzowymi jamy ustnej, łatwej przez nie przenikając i od razu, na skróty, idzie do głowy.
Po każdej porcji alkoholu wypijmy szklankę wody niegazowanej.
Nie popijajmy drinków napojami gazowanymi, szczególnie sztucznie barwionymi.
Nie zapominajmy przed snem wypić co najmniej dwóch szklanek wody. Alkohol przyspiesza diurellę, czyli wydalanie wody z organizmu, to stąd ta nieznośna suchość w ustach.
Porady na noc
Możemy też przed zaśnięciem łyknąć tabletkę aspiryny, środka przeciwbólowego lub witaminy C. Ale uwaga! Nie sięgajmy po tabletki z paracetamolem. Te w połączeniu z alkoholem są zabójcze dla wątroby i nerek. No i otwórzmy na noc okno.