Ewa Podolska tłumaczy, w jaki sposób tworzy się kac, jak się zachować, żeby go uniknąć i czy palenie papierosów może mieć na niego wpływ.
Święta Wielkanocne to nie tylko okazja do chwilowego zwolnienia tempa i refleksji nad codziennością. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa święta będą znacznie bardziej kameralne. Z powodów bezpieczeństwa nie możemy świętować w szerokim gronie rodzinnym. Często jedynym kontaktem w święta będzie ten przez telefon.
Czytaj też: Wielkanoc 2021 – ile w tym roku wydamy na święta
To może dla wielu osób być niełatwym przeżyciem. Dlatego też może się zdarzyć, że w święta będzie nas kusiło do sięgnięcia po alkohol. Jednak starajmy się to robić bardzo ostrożnie i z głową.
Zbliżają się kolejne wolne dni. Będzie okazja do spędzenia miłych chwil przy stole. Konsekwencje tych chwil bywają różne.
Jedną z nich może niestety być kac, czyli nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholem. Aby je odczuć nie musimy się upić. Wystarczy kilka mocniejszych drinków sączonych w trakcie imprezy.
Zobacz: Wielkanoc: Święconka – co symbolizuje?
Jak tworzy się kac
Alkohol trawiony jest w naszej wątrobie, która przetwarza go w aldehyd octowy i kwas octowy. Aldehyd octowy jest dużo bardziej szkodliwy dla naszego organizmu niż sam alkohol etylowy. Sprawia on, że nie możemy się skupić, boli nas żołądek.
W wyniku kaca mamy podwyższone tętno, pojawia się uczucie ciepła, jesteśmy czerwoni na twarzy. Czasami zdarzają się też niestety wymioty.
Sprawdź: Jak uniknąć lub zmniejszyć kaca? [Porady nie tylko na Sylwestra]
Jak przygotować się na kaca?
A może wiedzą państwo, że można się trochę przygotować do wieczoru podczas którego będzie pity alkohol?
Po pierwsze należy wypocząć. Lepiej zareagujemy na alkohol, kiedy jesteśmy wyspani. Później zjedzmy coś tłustego. Porządny posiłek przed imprezą ochroni żołądek i spowolni wchłanianie alkoholu. Można wziąć witaminy w tabletkach. No i ograniczyć palenie. Nikotyna wzmaga działanie alkoholu.
1 Komentarz
[…] Wiadomości […]