Perfumy to prezent, który często wybieramy dla bliskich. Warto jednak wiedzieć, co tak naprawdę kupujemy. Zobacz, nasz poradnik.
Ludzkość od zawsze lubiła ładnie pachnieć. Warto wiedzieć, że sztuka tworzenia perfum miała swój początek w starożytnych cywilizacjach Mezopotamii, Egiptu i Chin. Co ciekawe w 2003 roku na Cyprze archeolodzy odkryli najstarsze perfumy na świece – flakonik sprzed ponad 4000 tysięcy lat.
Czym tak właściwie są perfumy?
Jest to mieszanina związków zapachowych (zwanych olejkami zapachowymi), środków homogenizujących i wzmacniających oraz rozpuszczalnika, którym zazwyczaj jest etanol lub mieszanina lekkich alkoholi alifatycznych.
Warto zwrócić szczególną uwagę na rozpuszczalnik. Bo to właśnie od niego zależy, z jakim produktem mamy do czynienia: czy są to perfumy (czyli tzw. esencja perfum), woda perfumowana albo woda toaletowa.
Esencja perfum, czyli perfumy właściwie
Można je poznać przede wszystkim po mocnym zapachu, który zawdzięczają dużej zawartości olejków eterycznych w roztworze. Warto zaznaczyć, że ilość olejków sięga od 20 do ok. 40% (rozpuszczone w 90% alkoholu). Ponadto preparat może zostać wzmocniony również utrwalaczami pochodzenia zwierzęcego (do najbardziej znanych należy piżmo). Podsumowując: perfumy prawdziwe (właściwie) to produkt bardzo trwały. Po nałożeniu niewielkiej ilości na skórę, aromat będzie utrzymywał się nawet do kilku dni. Minusem jest jednak cena. Flakonik o zawartości 15ml potrafi kosztować nawet kilkaset złotych.
Woda perfumowana
W tym przypadku warto czytać napisy na opakowaniach. Woda perfumowana to po francusku „eau de parfum”, dlatego taki właśnie napis znajdziemy na opakowaniu (zdarza się, że na flakonikach umieszcza się również skrót od „eau de parfum” czyli EDP). Różnica między wodą perfumowaną a prawdziwymi perfumami polega na tym, że ta pierwsza zawiera dużo niższe stężenie olejków zapachowych – od 10 do 15% (rozpuszczone w 90% alkoholu). Warto jednak zaznaczyć, że wody perfumowane również odznaczają się całkiem silnym zapachem, który długo utrzymuje się na skórze. Są jednak sporo tańsze od prawdziwych perfum, dlatego to one są najchętniej kupowane przez miłośników pięknych zapachów.
Woda toaletowa
Jest to produkt, który często bywa mylony z wodą perfumowaną czy nawet samymi perfumami. Warto jednak zapamiętać, że woda toaletowa ma dużo niższe stężenie olejków eterycznych – od 5 do około 10% olejków rozpuszczonych w 85% alkoholu. Z powodu niskiej zawartości olejów wody toaletowe charakteryzują się delikatnym, bardzo subtelnym zapachem. Kupując wodę toaletową warto pamiętać, że nie utrzymuje się on na skórze zbyt długo. Na pewno jednak sprawdzi się do codziennego użytku. Wodą toaletowa można np. spryskać się tuż przed spotkaniem w pracy lub kawą z koleżanką. Warto zaznaczyć, że produkty te mają na opakowaniu napis „eau de toilette” lub skrót EDT. Plusem jest także niska cena.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Zobacz też: