Jaka aktywność fizyczna jest dla nas najlepsza? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jaka aktywność fizyczna jest dla nas najlepsza?

Jaka aktywność fizyczna jest dla nas najlepsza?

Aktywność fizyczna jest teraz uważana za najważniejszy czynnik pozwalający zachować dobre zdrowie. Jest nawet ważniejsza niż zdrowe odżywianie. Powinniśmy jednak zażywać ruchu regularnie i z umiarkowanym wysiłkiem.

Kiedyś u podstaw piramidy dobrego odżywiania się były warzywa i owoce. Dziś jest to aktywność fizyczna. Kiedyś była to zasada 3 razy 30 razy 130. Trzy razy w tygodniu po minimum 30 minut z poziomem tętna około 130 uderzeń na minutę.

Zalecenia WHO: Aktywność fizyczna 5 razy w tygodniu

Dziś Światowa Organizacja Zdrowia zaleca umiarkowany wysiłek podejmowany 5 razy w tygodniu. Uniwersalne zalecenie WHO mówi też o wykonaniu dziennie 10-tysięcy kroków. Nasz układ krążenia lubi wysiłek dynamiczny, trening kardio jak nordic walking, bieganie, pływanie.

Natomiast niewskazane są wysiłki statyczne i izometryczne jak na przykład podnoszenie ciężarów. Taki trening nie wpływa na poprawę wydolności organizmu i poprawę kondycji fizycznej. Wpływa jedynie na przyrost masy mięśniowej i w niektórych przypadkach może prowadzić do przerostu mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego, czy też nasilenia epizodów arytmii. Kardiolodzy takim wysiłkom są przeciwni. Na siłowni wysiłek dynamiczny zapewnia nam bieżnia, rower stacjonarny, stepper.

Aktywność fizyczna dostosowana do kondycji

Wysiłek musi być dostosowany do ogólnej kondycji organizmu. Dla seniorów uniwersalną formą aktywności są spacery, idealnie w średnim tempie, oraz nordic walking, czyli marsz z wykorzystaniem kijków, który angażuje większość grup mięśniowych. Także dobry jest rower, zajęcia na basenie oraz taniec.

Przeczytaj też:

10 tysięcy kroków dla swego serca

Nordic walking – jak właściwie chodzić

Domowy trening dla każdego [PORADY]

Dlaczego aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >