COVID-19: Osoby starsze mogą mieć nietypowe objawy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » COVID-19: Osoby starsze mogą mieć nietypowe objawy

COVID-19: Osoby starsze mogą mieć nietypowe objawy

Nowe badanie amerykańskich naukowców pokazuje, że COVID-19 może wyglądać zupełnie inaczej u osób starszych. Objawami zamiast klasycznej gorączki, kaszlu czy duszności mogą być upadki, trudności w chodzeniu, niepokój.

Nowe badanie przeprowadzone na dużą skalę i opublikowane w Journals of Gerontology wykazało, że objawy COVID-19 u starszych pacjentów często nie są typowe i mogą wyglądać inaczej niż u młodszych. Wnioski te są istotne zwłaszcza teraz, gdy przez świat przechodzi kolejna fala pandemii i wzrasta liczba infekcji i hospitalizacji także wśród osób starszych.

COVID-19 u osób starszych to niekoniecznie kaszel i duszności

„Ludzie oczekują gorączki, kaszlu, duszności” – powiedziała dr Allison Marziliano z Feinstein Institutes for Medical Research w stanie Nowy Jork, główna autorka badania. Jednak kiedy naukowcy przeszukali elektroniczną dokumentację medyczną prawie 5000 osób w wieku powyżej 65 lat, które były hospitalizowane z powodu COVID-19 w kilkunastu szpitalach w marcu i kwietniu 2020 roku, odkryli, że jedna trzecia z nich miała inne objawy, niż oczekiwano.

Niektórzy starsi chorzy w ogóle nie mają klasycznych objawów

Zespół, przeszukując zapisy w dokumentacji, odkrył, że około jednej czwartej starszych pacjentów zgłosiło pogorszenie funkcjonowania. Zgłaszano zmęczenie, osłabienie, upadki, trudności z chodzeniem lub wstawaniem z łóżka. 11 proc. chorych doświadczyło zmienionego stanu psychicznego – m.in. zmieszanie, pobudzenie, problemy z pamięcią, letarg. Około połowy grupy z nietypowymi objawami miała również co najmniej jeden z klasycznych symptomów COVID-19 – gorączkę, problemy z oddychaniem, kaszel.

„Zarówno lekarze, jak i starsi dorośli oraz ich opiekunowie powinni wiedzieć, że jeśli zauważą pewne nietypowe objawy, to ich przyczyną może być COVID-19” – powiedziała dr Marziliano.

44 proc. osób w wieku powyżej 85 lat miało nietypowe objawy COVID-19

Częstość występowania nietypowych objawów znacznie wzrastała wraz z wiekiem, dotykając około 31 proc. osób w wieku od 65 do 74 lat, ale ponad 44 proc. osób w wieku powyżej 85 lat. Objawy te występowały częściej u kobiet, u pacjentów rasy czarnej (ale nie u Latynosów) i osób cierpiących na choroby przewlekłe, zwłaszcza cukrzycę lub demencję.

Ponieważ osoby z grupy atypowej rzadziej doświadczały problemów z oddychaniem, w związku z tym rzadziej wymagały wentylacji i intensywnej opieki medycznej. Ale pacjenci z obu grup, zarówno tej z typowymi, jak i nietypowymi objawami, spędzili w szpitalu około 10 dni i blisko jedna trzecia osób z każdej grupy zmarła.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >