25 października. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [25.10.2023] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 25 października. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [25.10.2023]

25 października. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [25.10.2023]

Typowe i nietypowe święta 25 października. Kto obchodzi dziś imieniny, a kto się urodził? Tego dnia przyszedł na świat Pablo Picasso! Oto lista typowych i nietypowych okazji 25 października.

,

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Narodów Zjednoczonych, Diwali, Światowy Dzień Polio, Dzień Jedzenia i Dzień Flaczków. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto dziś obchodzi imieniny? Urodziny i inne rocznice

Imieniny dzisiaj obchodzą: Antonin, Chryzant, Chryzanta, Cyryn, Cyryna, Daria, Gaudenty, Hilary, Inga, January, Katarzyna, Kryspin, Kryspinian, Maur, Prot, Sambor, Tadea, Tadeusz, Teodozjusz i Wojmir.

25 października urodzili się: malarz Pablo Picasso (ur. 1881 r., zm. 8 kwietnia 1973 r.), wokalistka Katy Perry, muzyk Chris Norman, dominikanin Ludwik Wiśniewski. Pierwszy z wymienionych zyskał sławę na całym świecie dzięki swoim nietuzinkowym obrazom. Urodzony w hiszpańskiej Maladze artysta jest uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Reprezentował nurt jakim jest kubizm. Jego słynne obrazy to „Guerenica” czy „Panny z Avinionu”.

Co ciekawe, Picasso urodził się w Międzynarodowy Dzień Artysty, o którym piszemy niżej!

24 października 2005 zmarła Mira Kubasińska. Wokalistka związana przez lata z zespołem Breakout. Była żoną Tadeusza Nalepy.

Zobacz także: Mira Kubasińska była królową polskiego bluesa. To ona śpiewała „Poszłabym za tobą”

25 października – jakie święto niecodzienne?

25 października wypada Światowy Dzień Makaronu. Ludzkość zajada się tym wspaniałym wynalazkiem od co najmniej 5 tysięcy lat, jednak to święto ustanowiono dopiero w 1995 roku, kiedy to 40 producentów makaronu z całego świata zebrało się na pierwszym w historii świata… Światowym Kongresie Makaronu. Od tej pory co roku w październiku składa się hołd jednemu z najsmaczniejszych i najbardziej popularnych posiłków na kuli ziemskiej, występującymi w niezliczonych formach, kształtach i rodzajach. Smacznego!

Zobacz także: Prezent dla fanów Toma Petty’ego. Nowe utwory w sieci

Poza tym co roku 25 października można też celebrować Dzień Kwaśnego. Któż nie lubi, kiedy na języku rozpuszcza mu się znakomity, kwaskowaty smak pochodzący z ulubionego jedzenia? Dziś jest to jak najbardziej dopuszczalne. Ów kwasek nie musi koniecznie pochodzić z przesłodzonych żelków. Dziś wszystko, co kwaśne jest mile widziane: od cukierków, przez kimczi czy cytrynę lub jogurty.

Kwaśne dania towarzyszą ludzkości od wieków a same kwaśne owoce pojawiły się na Ziemi na długo przed nami: pierwsze drzewka cytrynowe wyrosły na naszej planecie już ponad 8 milionów lat temu! Kiedy tylko mogła, ludzkość starała się włączyć kwaśne dodatki do swojej diety. I tak w pierwszym wieku przed nasza erą Koreańczycy udoskonalili metodę fermentacji kapusty i innych warzyw, tworząc danie obecnie znane jako kimchi.

Z kolei w XVI wieku Niemcy eksperymentowali, mieszając sfermentowaną kapustę z solą, tworząc kapustę kiszoną. Paryżanie po raz pierwszy zmieszali sok z cytryny z wodą i miodem, tworząc orzeźwiającą lemoniadę. W 1970 roku pojawiły się kwaśne cukierki, które potem zawojowały cały świat.

Zobacz także: Wojciech Korda lubił eksperymentować ze stylami muzycznymi. Oto jego największe przeboje

Dzień Laleczki Chucky i Tłustego Jedzenia

Dziś wypada również Dzień Laleczki Chucky. To coś dla fanów horrorów. Dzisiaj mogą oni celebrować jedną z ikonicznych postaci mrocznego kina – zabójczą lalkę, w którą wstąpiła dusza seryjnego mordercy. Obecnie seria horrorów z zabójczą lalką w roli głównej liczy już osiem części, powstały również seriale i telewizyjne produkcje nawiązujące do tej kultowej postaci.

Ponadto 25 października to także Dzień Tłustego Jedzenia. Może nie jest najzdrowsze i nie powinno się go jeść zbyt często, ale pasuje do jesiennej aury i chłodnych dni. Pamiętajmy, że jeszcze całkiem niedawno, w XVIII wieku, mięso było prawdziwym luksusem, na który stać było tylko nielicznych. A tłuszcz wbrew pozorom przydaje się: bez niego organizm gorzej radzi sobie z przyjmowaniem witamin A, D, E i K.

Jeśli całkowicie wyeliminujemy tłuszcz z naszej diety, to nie pozbędziemy się uczucia głodu, nawet wkrótce po jedzeniu. Należy tylko pamiętać, żeby nie tyle całkowicie wyeliminować tłuszcz, lecz ograniczyć go i podczas pieczenia lub smażenia używać zdrowszych tłuszczów i olejów.

Międzynarodowy Dzień Artysty wypada 25 października

Dzisiaj można również obchodzić Międzynarodowy Dzień Artysty. Spełnianie się w tworzeniu sztuki to jedna z najważniejszych cech człowieka. Historia ludzkości to równocześnie historia sztuki, dzięki której utrzymujemy emocjonalną i kulturalną więź z naszymi przodkami. Dziś świętujemy wszystkie formy sztuki – od malarstwa, rzeźby, fotografii, przez architekturę, muzykę, czy sztukę współczesną i wiele innych dziedzin. W ten sposób okazujemy uznanie dla ludzkiej pasji tworzenia..

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda! Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >