Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 1 marca. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.
Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Linusa Paulinga, Dzień Chorób Rzadkich, Dzień Kalevali i Dzień Kół i Opon Na Zamówienie. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.
Kto dziś obchodzi imieniny?
Imieniny dzisiaj obchodzą: Albin, Aldona, Antoni, Budzisław, Dawid, Eudokia, Feliks, Herakles, Herkulan, Herkules, Joanna, Józef, Leon, Leona, Radosław i Switbert.
1 marca – jakie święto niecodzienne?
1 marca wypada Światowy Dzień Obrony Cywilnej. Ustanowione w 1990 roku przez zgromadzenie ogólne Międzynarodowej Organizacji Obrony Cywilnej (ang. ICDO), ma upamiętniać wejście w życie konstytucji ICDO, jako organizacji międzyrządowej w 1972 roku. Obchody tego dnia mają na celu podnoszenie świadomości obywateli na temat zagrożeń, edukacji w zakresie działania w razie wypadków i katastrof, a także żeby uhonorować niebezpieczną i pełną poświęcenia pracę służb ratowniczych i usuwających następstwa klęsk żywiołowych.
Poza tym:
- Co roku 1 marca przypada też Martenica. Święto to, znane również jako marticzka, gadałuszka czy kicziłka obchodzone jest w Bułgarii i korzeniami sięga roku 681 – daty ustanowienia Wielkiej Bułgarii. Słowo „martenica” pochodzi od bułgarskiej nazwy miesiąca marca, który zgodnie z bułgarską tradycją jest miesiącem nadejścia wiosny. Tego dnia Bułgarzy rozdają sobie kolorowe gałganki (martenice), na symboliczne pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Gałganki te mają udobruchać Babę Martę (babcię Martę) – kapryśną staruszkę symbolizującą marzec – miesiąc, w którym zimne dni mieszają się z cieplejszymi oraz skłonić staruszkę do przyspieszenia nadejścia wiosny.
- Tego samego dnia jest Dzień Walijskiego Corgi. Coś dla miłośników psów. Była nią z pewnością zmarła niedawno brytyjska królowa Elżbieta II, która uwielbiała psy rasy Pembroke Welsh Corgi. W latach 1933–2018 w dowolnym momencie Elżbieta miała co najmniej jednego psa tej rasy. W 2007 roku królowa miała pięć corgi, pięć cocker-spanieli oraz cztery dorgi (mieszańce jamników i corgi). Sama nazwa tej rasy niewielkich psów, „corgi” wywodzi się z walijskich słów „cor” ora „ci”, oznaczających „krasnoludka” oraz „psa”. Rozróżnia się dwie rasy corgi: Pembroke Welsh Corgi i Cardigan Welsh Corgi. Różnią się fizycznie: Cardigan są większe i cięższe a ich ogony mają inny kształt.
- 1 marca ma miejsce Dzień Piegów. 1 marca to dzień, w którym piegowaci chłopcy i dziewczęta, starsi i młodsi, wysocy i niscy, grubi i szczupli, mogą z dumą obnosić się z piegami, czyli prawdziwymi „pocałunkami słońca”. Piegi to niewielkie plamki na skórze, które pojawiają się w wyniku zaburzenia barwnika na skórze. Ich występowanie może być uwarunkowane genetycznie albo spowodowane wystawieniem na działanie promieni słonecznych. Szczególnie często piegi pojawiają się na skórze osób o rudej karnacji, choć nie tylko. Na pewno piegi – choć często mogą być w przedszkolu lub w podstawówce powodem do docinków – dodają każdemu uroku i wdzięku. Wiedza o tym z pewnością Pan Kleks albo Pippi Langstrumpf, dla których piegi były powodem do dumy. Dla Was też powinny być!
- W tym samym dniu jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ustanowiono go w 2011 roku, by upamiętnić żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, w tym tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z komunistami. Datę 1 marca wybrano z inicjatywy ówczesnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki – to właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Czytaj też:
- 28 lutego: Dzień Linusa Paulinga, Dzień Chorób Rzadkich, Dzień Kalevali i Dzień Kół i Opon Na Zamówienie
- 27 lutego: Dzień Retro, Światowy Dzień NGO, Dzień Pokemona i Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego
- 24 lutego: Międzynarodowy Dzień Niechęci Do Kolendry, Dzień Sosu Tatarskiego, Dzień Twin Peaks i Dzień Szwedzkich Finów
- 23 lutego: Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, Dzień Chili, Dzień „Curling Jest Fajny” i Dzień Silnika Diesla
- 22 lutego: Środa Popielcowa (Popielec), Dzień Myśli Braterskiej, Dzień Ofiar Przestępstw i Dzień Bycia Skromnym
- 21 lutego: Mardi Gras, Dzień Rihanny, Ostatki i Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- 20 lutego: Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej, Międzynarodowy Dzień Palących Fajkę, Dzień Kajdanek i Dzień Muffinki
- 17 lutego: Dzień Café au Lait, Dzień Kapusty, Kwirynalia i Światowy Dzień Kota
- 16 lutego: Dzień Zjednoczenia Ukraińców, Tłusty Czwartek, Dzień Migdałów i Światowy Dzień Antropologii