Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 28 lutego. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.
Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Retro, Światowy Dzień NGO, Dzień Pokemona i Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.
Kto dziś obchodzi imieniny?
Imieniny dzisiaj obchodzą: Antonia, August (w latach nieprzestępnych), Bogurad, Falibog, Gaja, Gajusz, Hilary, Józef, Kaja, Lech, Ludomir, Makary, Nadbor, Oswald, Roman, Sylwana i Tymoteusz.
28 lutego – jakie święto niecodzienne?
28 lutego wypada Dzień Linusa Paulinga. Linus Pauling był człowiekiem wielu talentów: naukowcem: fizykiem, chemikiem, laureatem dwóch Nagród Nobla, „ojcem biologii molekularnej” oraz pokojowym aktywistą. Urodził się 28 lutego 1901 roku w Portland, w amerykańskim stanie Oregon. Już jako dziecko zbierał wyposażenie laboratoryjne i samodzielnie przeprowadzał eksperymenty chemiczne w domu. Linus Pauling był autorem teorii wiązań kowalencyjnych opartą na zasadach mechaniki kwantowej i skalę elektroujemności pierwiastków chemicznych (skala Paulinga), wspólnie z Emilem Zuckerkandlem opracował koncepcję zegara molekularnego. Za prace nad wiązaniami chemicznymi i ich zastosowanie w wyjaśnieniu budowy związków kompleksowych otrzymał w 1954 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Jako jedyny otrzymał oprócz tego również Pokojową Nagrodę Nobla – za wysiłki na rzecz rozbrojenia i kampanię przeciwko próbom jądrowym (w 1962 roku).
Poza tym:
- Co roku 28 lutego przypada też Dzień Kalevali. Kalevala (Kalewala) to poemat epicki składający się z pieśni ludowych (tzw. run) i legend z terenów Finlandii, Estonii, Karelii i okolicznych terenów, które w XIX wieku zebrał i opracował fiński wieszcz narodowy Elias Lönnrot. Kalevala stała się fińskim eposem narodowym, wzmacniając świadomość i ducha Finów, przyczyniając się w konsekwencji do wyzwolenia Finlandii spod rosyjskiego panowania.
- Tego samego dnia jest Dzień Chorób Rzadkich. Obchodzone jest co roku w ostatni dzień lutego i ma na celu wzmocnienie świadomości ludzi na temat rzadkich chorób oraz ich wpływu na codzienne życie. Pierwszy Dzień Chorób Rzadkich zorganizowano 29 lutego 2008 roku, ponieważ symbolicznie był to równie wyjątkowy i rzadki dzień. Od tego czasu ten dzień wypada w ostatnim dniu lutego, który w lata nieprzestępne wypada 28 lutego.
- 28 lutego ma miejsce Dzień Kół i Opon Na Zamówienie. To idealne święto dla miłośników „customowych” motoryzacyjnych dodatków i kół wytwarzanych na specjalne zamówienie. Niektórym nie wystarczają standardowe felgi i opony i do swoich „odpicowanych” samochodów zamawiają specjalne, często niewiarygodnie drogie koła, które sprawiają, że pojazd na pewno będzie się wyróżniał. Dzisiaj właśnie tacy fani przeróbek mają swoje święto.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Czytaj też:
- 27 lutego: Dzień Retro, Światowy Dzień NGO, Dzień Pokemona i Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego
- 24 lutego: Międzynarodowy Dzień Niechęci Do Kolendry, Dzień Sosu Tatarskiego, Dzień Twin Peaks i Dzień Szwedzkich Finów
- 23 lutego: Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, Dzień Chili, Dzień „Curling Jest Fajny” i Dzień Silnika Diesla
- 22 lutego: Środa Popielcowa (Popielec), Dzień Myśli Braterskiej, Dzień Ofiar Przestępstw i Dzień Bycia Skromnym
- 21 lutego: Mardi Gras, Dzień Rihanny, Ostatki i Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- 20 lutego: Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej, Międzynarodowy Dzień Palących Fajkę, Dzień Kajdanek i Dzień Muffinki
- 17 lutego: Dzień Café au Lait, Dzień Kapusty, Kwirynalia i Światowy Dzień Kota
- 16 lutego: Dzień Zjednoczenia Ukraińców, Tłusty Czwartek, Dzień Migdałów i Światowy Dzień Antropologii