Zgubione zaświadczenie o szczepieniu - co zrobić? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zgubione zaświadczenie o szczepieniu – co zrobić?

Zgubione zaświadczenie o szczepieniu – co zrobić?

Co robić, jeśli zgubiliśmy zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19? Gdzie można je wydrukować? Czy trzeba za to płacić? Wyjaśnia rzecznik warszawskiego NFZ.

Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” postanowił Pomóc panu Piotrowi, który zgłosił się do programu z niecodziennym problemem. Otóż niestety zgubił swoje zaświadczenie o szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Problem polega na tym, że pan Piotr nie używa internetowego konta pacjenta. Co więc można zrobić w takiej sytuacji? O pomoc w rozwiązaniu problemu Michał Pustuła zwrócił się do do rzecznika warszawskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Andrzeja Troszyńskiego. Jak powiedział specjalista:

Z IKP najwygodniej

„Najlepiej byłoby, żeby pan Piotr założył internetowe konto pacjenta. Jest to bardzo wygodna platforma. Czy to jest kwestia recept, czy dostępu do informacji o badaniach jakie były przeprowadzone. Tam jest całe mnóstwo ciekawych i niezbędnych informacji. W dobie szczepień przeciwkovidowych tam można wydrukować kod QR potwierdzający zaszczepienie. Jeżeli pan Piotr ma dostęp do internetu – absolutnie namawiam do założenia internetowego konta pacjenta”.

Co jednak mają zrobić osoby, które nie radzą sobie z internetem i nie opanowały współczesnej technologii? Andrzej Troszyński powiedział, że jeśli ktoś nie ma internetu albo nie potrafi sobie założyć IKP, to może może pójść do punktu szczepień i poprosić o wydanie kodu QR.

Który punkt szczepień wydaje kod QR?

Jak powiedział rzecznik warszawskiego oddziału NFZ, najlepiej udać się do punktu szczepień, w którym szczepienie zostało wykonane, jednak tak naprawdę może to być każdy dostępny punkt szczepień. Oprócz tego można jeszcze udać się do swojego lekarza rodzinnego, który powinien mieć dostęp do portalu gabinet.gov.pl i może wydrukować kod QR pacjenta.

Czy za wydrukowanie kodu QR pacjenta się płaci?

Nie. Lekarz rodzinny dostaje odpłatność ze składek pacjentów. Pacjent nie powinien ponosić dodatkowych kosztów.

Panie Andrzeju, podsumowując: po pierwsze, nie gubić. Założyć internetowe konto pacjenta IKP, i mieć dostęp do certyfikatu non-stop. Albo punkt szczepień, albo przychodnia.

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00.

Zobacz też:

Autor:

Zobacz więcej >