COVID-19: Wyleczyłeś się? Jak wrócić do pełni sił [PORADNIK]
Strona główna » COVID-19: Wyleczyłeś się? Jak wrócić do pełni sił [PORADNIK]

COVID-19: Wyleczyłeś się? Jak wrócić do pełni sił [PORADNIK]

Poradnik dla osób, które wyleczyły się z koronawirusa, ale wciąż borykają się z następstwami tej choroby. Dowiedz się, jak postępować w przypadku wystąpienia duszności i jak łagodzić te dolegliwości.

Koronawirus niestety sprawia, że część osób, które już wyszły z tej choroby, jeszcze długo musi się borykać z jej następstwami. Zdarza się, że powrót do pełni zdrowia po przebyciu COVID-19 może zająć jeszcze dużo czasu. To sprawia, że wiele osób może odczuwać mocny dyskomfort i niepokój jeszcze długo po przebyciu choroby.

Aby pomóc takim osobom Krajowa Izba Fizjoterapeutów, we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) broszurę „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”. Zawarto w niej zestaw ćwiczeń, które mogą pomóc rekonwalescentom w powrocie do pełni sił.

Porady zawarte w broszurze są skierowane przede wszystkich do tych osób, które miały ciężkie przypadki COVID-19 i musiały z tego powodu trafić do szpitala. Co prawda każdy ozdrowieniec mógł przechodzić chorobę nieco inaczej, ale porady i wskazówki są uniwersalne.

Co robić w przypadku wystąpienia duszności?

Często ozdrowieńcy po powrocie do domu mogą odczuwać duszności i mieć problemy z oddychaniem. Są specjalne techniki postępowania w takich przypadkach, co pozwala łagodzić dolegliwości. (Jeśli jednak problemy z oddychaniem się nasilają, a stosowanie poniższych technik nie pomaga – skontaktuj się z lekarzem).

Pozycje łagodzące duszność:

  • ułożenie na boku z podparciem. Leżenie na boku z lekko ugiętymi kolanami, podczas gdy głowa i szyja pozostają podparte poduszkami.
  • pozycja siedząca z pochyleniem do przodu. Usiądź przy stole i pochyl górną część tułowia do przodu, opierając głowę i szyję na poduszce, a ramiona układając luźno na stole. Możesz również wykonać tę pozycję bez użycia poduszek.
  • pozycja siedząca z pochyleniem do przodu (bez stołu naprzeciwko). Siedząc na krześle, pochyl się do przodu w taki sposób, aby łokcie spoczywały na kolanach lub podłokietnikach fotela.
  • pozycja stojąca z pochyleniem do przodu i podparciem. Stojąc, pochyl się do przodu i oprzyj rękoma o parapet lub inny stabilny przedmiot.
  • pozycja stojąca z podparciem pleców. Oprzyj się plecami o ścianę, ręce układając luźno wzdłuż tułowia. Twoje stopy powinny być lekko rozstawione i znajdować się w odległości około 30 cm od ściany.

Sprawdź też:

Techniki oddychania

Te ćwiczenia pomogą ci uspokoić oddech, mają działanie relaksacyjne i są bardzo pomocne w sytuacjach stresowych. Dzięki ich wykorzystaniu możesz przywrócić kontrolę nad własnym oddechem.

  • Usiądź w wygodnej pozycji z podparciem.
  • Połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, drugą na brzuchu.
  • Zamknij oczy, jeśli dzięki temu łatwiej się zrelaksujesz. Możesz też mieć otwarte oczy, jeśli wolisz. Skoncentruj się na swoim oddechu.
  • Powoli wykonuj wdech przez nos (lub usta, jeśli nie możesz oddychać przez nos) i wydychaj powietrze ustami.
  • Podczas wykonywania oddechów poczujesz, że dłoń na brzuchu unosi się wyżej niż dłoń na klatce piersiowej.
  • Postaraj się wkładać w oddychanie minimalną ilość wysiłku i dbaj o to, aby wykonywane przez Ciebie oddechy były powolne, spokojne i płynne

Oddychanie w tempie

Ta technika oddychania sprawdza się podczas wykonywania czynności, które wymagają więcej wysiłku i wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia duszności, np. wchodzenie po schodach lub spacer pod górę. Jeśli wykonujesz czynności wymagające zwiększonego wysiłku fizycznego, rób je powoli i staraj się nie spieszyć.

  • Wyobraź sobie, że dzielisz wykonywaną czynność na mniejsze części – ułatwi to kontynuowanie czynności bez uczucia zmęczenia lub duszności tuż po zakończeniu.
  • Wykonuj wdech przed ruchem wymagającym najwięcej wysiłku, np. przed wejściem na kolejny schodek.
  • Wykonuj wydech podczas ruchu wymagającego najwięcej wysiłku, np. w trakcie pokonywania kolejnego schodka.
  • Pomocne może być również wdychanie powietrza przez nos i wydychanie ustami.

Zobacz więcej >