Dowiedz się, kogo obowiązuje rozporządzenie ws. przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
8 stycznia weszło w życie rozporządzenie dotyczące przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak wyjaśnił rząd na oficjalnej stronie internetowej gov.pl, nowe zasady mają zastosowanie do przychodów osiąganych w 2022 roku (od 1 stycznia do 31 grudnia) w wysokości do 12 800 zł miesięcznie. Limit ten należy stosować odrębnie do każdego źródła przychodów.
Jak wyjaśnia ministerstwo finansów, to rozporządzenie przedłuża płatnikom terminy pobierania i obliczania w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy, ale tylko od nadwyżki w stosunku do zaliczki z 2021 roku. Ministerstwo zapewnia, że nadwyżki pobrane w stycznie zostaną niezwłocznie zwrócone podatnikom. W efekcie płatnik ma pobrać nadwyżkę zaliczki dopiero w miesiącu, w którym podatnik otrzymałby wyższe wynagrodzenie (w stosunku do 2021 roku) ze względu na zasady opodatkowania obowiązujące w 2022 roku.
Liczą się źródła przychodów
Jak informuje ministerstwo, zgodnie z rozporządzeniem źródłem przychodu jest:
- stosunek służbowy;
- stosunek pracy;
- stosunek pracy nakładczej lub spółdzielczy stosunek pracy
- zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy
- wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej (w spółdzielniach pracy).
Jeśli chodzi o dany zakład pracy, to miesięczny limit dotyczy przychodów łącznie wypłacanych przez ten zakład, w tym zasiłków.
Czytaj też: