Czy można odziedziczyć szlachectwo po matce lub babci? Czy w tym przypadku zachowuje się też prawo do herbu? To sprawdza Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”.
Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” tym razem zajął się sprawą pana Jerzego, który ma dosyć nietypowy problem. Otóż słuchacz zastanawia się, czy jeśli herbem rodowym od pokoleń posługiwała się jego babcia, to czy i on – jako wnuk – może się tym rodzinnym herbem posługiwać?
Jak wyjaśnił pan Jerzy, herb wiąże się z tytułem szlacheckim i jest wspominany już w XV wieku. Posługiwała się nim jego babcia – miała własny papier listowny, koperty, a także herb wydrukowany na sztućcach. Dziadek słuchacza był ziemianinem, a babcia szlachcianką, choć jak zaznacza pan Jerzy, była skromną nauczycielką i nie obnosiła się ze swoim szlachectwem. Ponieważ za czasów PRL chwalenie się szlacheckim pochodzeniem na pewno nie byłoby mile widziane, to pan Jerzy o wszystkim dowiedział się dopiero w latach 90. od ojca.
Czy można odziedziczyć szlachectwo po babci?
Teraz słuchacz chciałby się dowiedzieć, czy może odzyskać tytuł i posługiwać się szlacheckim herbem. Aby to wyjaśnić, Michał Pustuła postanowił zwrócić się o pomoc do Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego i pana Marka Michniewskiego.
Jak wyjaśnia rozmówca Michała Pustuły, z punktu widzenia prawa szlacheckiego można dziedziczyć tylko po mieczu, czyli po męskiej linii (oczywiście dzieci po prawnie zawartych małżeństwach, ponieważ dzieci pozamałżeńskie nie dziedziczyły tytułu).
W tym przypadku babcia słuchacza wyszła za mąż za ziemianina, który nie posiadał tytułu szlacheckiego. Dlatego też już rodzice pana Jerzego nie dziedziczyli praw do tytułu, więc siłą rzeczy pan Jerzy również nie ma do tego prawa.
Jak wyjaśnia Marek Michniewski:
„Udowodnienie szlachectwa jest dosyć skomplikowane. Trzeba zgromadzić dużo materiałów, żeby udowodnić przynależność do szlachty. Tylko i wyłącznie wywód od przodka o niekwestionowanym szlachectwie w linii męskiej daje prawo posługiwania się tytułem szlacheckim”.
Zobacz też:
Herb a sprawa żeńska
Wiadomo już, że szlachectwa nie dziedziczymy po żeńskiej linii. A jak ta rzecz ma się do kwestii herbu? Czy można posługiwać się znakiem rodzinnym? Jednak również w tej sprawie Marek Michniewski nie ma dla słuchacza dobrych wiadomości:
„Herb też jest ściśle przynależny do danego rodu szlacheckiego. Jeżeli nie dziedziczy się tytułu szlacheckiego, to i herbu nie” – wyjaśnia.
„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.
Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:
- formularza zamieszczonego na stronie Radia Pogoda,
- telefonu pod numerem 22 444 40 04 lub
- e-maila kontakt@radiopogoda.pl
Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00.