Tłusty czwartek 2022 – kiedy wypada i jaka jest jego historia? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Tłusty czwartek 2022 – kiedy wypada i jaka jest jego historia?

Tłusty czwartek 2022 – kiedy wypada i jaka jest jego historia?

Sprawdź, kiedy w tym roku dokładnie wypada tłusty czwartek oraz jak w ogóle powstało to nieformalne „święto”.

Tłusty czwartek 2022 – kiedy?

Jedno nie budzi wątpliwości – jak co roku tłusty czwartek wypadnie w… czwartek. Jednak, jako że jest to święto ruchome, to co roku jego data jest inna. W chrześcijańskim kalendarzu jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Moment, w którym przypada, jest związany ze świętami wielkanocnymi. Przeważnie tłusty czwartek wypada więc między 29 stycznia a 4 marca. W 2022 roku ten słodki dzień wypada 24 lutego.

Tłusty czwartek w Polsce – jaka jest jego historia?

Ostatni czwartek przed Środą Popielcową, czyli ostatni czwartek karnawału, świętuje się w krajach chrześcijańskich, chociaż jada się różne potrawy, np. w Hiszpanii w zależności od regionu typowym daniem na ostatni czwartek karnawału może być na przykład ziemniaczany omlet, chlebek z jajkiem w środku, a także kiełbaski, kaszanki czy boczek. W Niemczech z kolei czwartek przed Środą Popielcową był ostatnim dniem uboju i przyrządzania mięsa przed Wielkim Postem. Był to czas wielkiego obżarstwa, bo trzeba było zdążyć zjeść ubite mięso przed postem. Poza mięsem oczywiście w tłusty czwartek w Niemczech, podobnie jak w Polsce, jada się także przeróżne słodkości smażone na głębokim tłuszczu, w tym pączki.

W Polsce najczęściej w tłusty czwartek objadamy się pączkami i faworkami, w zależności od regionu zwanymi też chrustem lub chruścikami. Dawniej jadano pączki nadziewane słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką. Dopiero w XVI wieku pojawił się zwyczaj jedzenia słodkich pączków. W niektórych pączkach ukrywano wtedy orzeszki lub migdały – trafienie na pączka z takim nadzieniem zwiastowało dostatek i powodzenie.

Ostatki 2022 i pozycje obowiązkowe: pączki, faworki i oponki

Zgodnie z niepisaną tradycją tłusty czwartek to dzień, w którym Polacy zajadają się takimi słodkościami jak pączki, faworki i oponki. Oczywiście wiąże się to z przyjmowaniem dużej ilości kalorii w krótkim czasie. Na szczęście są sposoby na ich spalenie.

Czytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >