Regularne ćwiczenia poprawiają metabolizm - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Regularne ćwiczenia poprawiają metabolizm

Regularne ćwiczenia poprawiają metabolizm

Nawet 10 minut treningu na bieżni może pomóc utrzymać ciało w zdrowiu. Z badań wynika, że zaledwie jedna godzina ćwiczeń sprawia, że nasze komórki spalają kalorie w szybszym tempie nawet przez dwa dni.

Badacze z Oregon State University odkryli, że umiarkowany trening aerobowy pozytywnie wpływa na spalanie tłuszczu jeszcze przez około 48 godzin. Regularne ćwiczenia powodują trwałą zmianę w metabolizmie, dzięki czemu nasze ciała spalają więcej kalorii, nawet wtedy gdy nie ćwiczą.

W badaniu, które zostało opublikowane w czasopiśmie Medicine & Science in Sports & Exercise, wzięły udział osoby, które nie ćwiczą regularnie. Naukowcy przeprowadzili testy na mitochondriach, częściach komórek, która zamieniają cukry i tłuszcze w energię. Uczestnicy badania o niskim poziomie sprawności przez godzinę jeździli na rowerze stacjonarnym, w takim tempie, by mogli swobodnie prowadzić rozmowę. 15 minut po ćwiczeniu ich mięśnie poddano biopsji i porównano z wynikami uzyskanymi dzień później.

Po treningu mitochondria uczestników badania spalały od 12 do 13% więcej tłuszczów i od 14 do 17% więcej węglowodanów. Badanie to wykazało, że nawet godzina ćwiczeń u osób prowadzących siedzący tryb życia poprawiła ich zdrowie.

„To dość niezwykłe, że nawet po godzinie ćwiczeń ci ludzie byli w stanie spalić trochę więcej kalorii” – mówi główny autor dr Matt Robinson. – „Z perspektywy zdrowia z szerszej perspektywy bardzo zachęcające jest, aby ludzie zdali sobie sprawę, że korzyści zdrowotne można uzyskać nawet z jednego treningu. Jednak profity z jednej godziny ćwiczeń wydają się zanikać po jednym lub dwóch dniach. Długoterminowe korzyści można odnosić, gdy aktywność fizyczna stanie się regularnym nawykiem”.

Przeczytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >