Psy i koty też przybrały na wadze podczas pandemii - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Psy i koty też przybrały na wadze podczas pandemii

Psy i koty też przybrały na wadze podczas pandemii

Amerykańscy weterynarze zauważyli, że w czasie pandemii koronawirusa psy i koty często zyskały nadmiarowe kilogramy. Nadwagę zwierząt domowych mogły spowodować dodatkowe smakołyki oraz resztki ze stołu i niedostatek aktywności fizycznej.

Banfield Pet Hospital, który prowadzi ponad 1000 klinik weterynaryjnych w Stanach Zjednoczonych, odkrył, że w 2020 roku zdiagnozowano nadwagę u prawie 40 proc. kotów i prawie 35 proc. psów, podczas gdy dziesięć lat wcześniej cierpiało na nią niespełna 20 proc. zwierząt domowych.

Podczas pandemii łatwiej o uleganie złym nawykom

„Wszyscy mamy do czynienia z nadmiarowymi kilogramami pandemicznymi. W przypadku zwierząt domowych, podobnie jak w przypadku ludzi, złe nawyki obejmują przejadanie się, zbyt dużo podjadania i niewystarczającą aktywność fizyczną. Ludziom trudniej jest nie rozpieszczać psów czy kotów, gdy spędzają z nimi w domu więcej czasu” – powiedziała dr Jennifer Bolser, główna weterynarz kliniki Humane Society of Boulder Valley w Kolorado.

Podczas gdy weterynarze i właściciele zwierząt domowych przypisują dodatkowe kilogramy łatwiejszemu poddawaniu się złym nawykom podczas pandemii, otyłość zwierząt domowych od dawna stanowi problem nie tylko w Stanach Zjednoczonych. W Polsce szacuje się, że ponad połowa psów i kotów domowych w Polsce waży za dużo. Wiele badań wykazało również, że ludzie i psy mogą nawzajem odzwierciedlać swoje emocje i poziom stresu.

„Pandemia to jedna z tych sytuacji, w których po prostu trzeba być jeszcze bardziej rozważnym” – powiedziała dr Bolser, dodając, że właściciele powinni długoterminowo myśleć o zdrowiu swoich zwierząt i zapobiegać otyłości, by zminimalizować ryzyko wielu innych schorzeń.

Czym grozi otyłość u psów i kotów

Otyłość jest poważnym problemem zdrowotnym u zwierząt. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może gromadzić się nie tylko w warstwie podskórnej, ale także pokrywa narządy wewnętrzne. Psy i koty cierpiące na nadmiar tkanki tłuszczowej są częściej narażone na choroby, w tym cukrzycę (koty – przypominającą typu II u ludzi, psy – typu I) i Otyłość wywołuje u zwierząt także choroby układu krążenia, układu kostno-stawowego, metaboliczne, a także schorzenia dróg moczowych, układu rozrodczego czy dermatologiczne.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >