Psy i koty – dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej? Wyjaśniamy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Psy i koty – dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej? Wyjaśniamy

Psy i koty – dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej? Wyjaśniamy

Dowiedz się, dlaczego psy i koty zachowują się w określony sposób. Wyjaśniamy jak im pomóc, kiedy się czegoś boją i jak interpretować ich zachowanie.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego koty ocierają się o ludzi, a psy szczekają? Ich zachowanie zawsze ma swoje uzasadnienie. Wyjaśniamy, o co chodzi zwierzętom domowym, kiedy zachowują się w określony sposób.

Dlaczego psy i koty jedzą trawę?

To dosyć częste, choć wciąż nie do końca wyjaśnione zachowanie. Według jednych psom lub kotom jedzącym trawę może chodzić o doprowadzenie do wymiotów i uwolnienie się w ten sposób z toksyn w organizmie. Inni twierdzą, że po prostu lubią sobie czasem skubnąć zieleniny, tak jak my czasem jemy sałatę czy pietruszkę. Jakikolwiek jest powód, nie jest to dla nich szkodliwe, o ile trawa nie została wcześniej potraktowana chemią czy pestycydami.

Zwierzęta same w domu

Wszyscy wiemy, że zwierzęta bardzo nie lubią zostawać same w domu. Dotyczy to zarówno psów, jak i kotów, które wbrew pozorom również tęsknią za ludźmi. Stąd biorą się m.in. porozwalane przedmioty i pogryzione kapcie – dla zwierząt to zastępcza forma kontaktu z człowiekiem, gdy nie ma go w pobliżu. Aby uniknąć takich sytuacji weterynarze rekomendują przed wyjściem z domu włączanie np. telewizji psom lub kotom, aby pod nasza nieobecność się nie nudziły. Z tego samego powodu dla kotów „telewizją” może być karmnik dla ptaków za oknem albo akwarium – widok ptaków lub ryb za szybą doskonale zajmuje kocią uwagę. Dla psów świetną rozrywką są ich ulubione zabawki do żucia.

Kiedy zwierzętom jest smutno

Tak jak ludzie, psy i koty odczuwają smutek i to z podobnych powodów: choroby, samotności, braku ruchu, przeprowadzki do nowego domu czy wszelkich innych czynników. Mogą one prowadzić do depresji również u zwierząt. Jeśli więc bez zauważysz, że twoje zwierzę przestaje jeść i ten stan utrzymuje się przez 36 do 48 godzin, to czas wezwać weterynarza. A żeby do depresji u zwierzęcia nie doszło, możesz trzymać się następujących sposobów:

  • chodzić z psem na długie spacery oraz często się bawić (zabawy dotyczą również kotów);
  • ustaw lustro tak, żeby zwierzę mogło się przeglądać – to może zmniejszyć u niego uczucie osamotnienia, jeśli z tego powodu popada w depresję;
  • nie odganiaj psa lub od dziecka – pozwól im się do niego zbliżać, obwąchiwać a nawet lizać czy przytulać się – to będzie dobre zarówno dla samego dziecka, jak i samopoczucia zwierząt;
  • puszczaj zwierzętom muzykę klasyczną.

Sprawdź też:

Dlaczego koty zachowują się w określony sposób?

Koty uwielbiają kocimiętkę. Do niedawna nie było do końca wiadomo, dlaczego. Teraz naukowcy dowiedli już, że chodzi o to, że ich pierwotnym powodem miłości był fakt, że kocimiętka odstrasza komary. Ocieranie się o ludzi i obiekty o kotów to zaznaczanie swojego terytorium. Kiedy kot ociera się o nasze nogi, to oznacza, że ogłasza wszem i wobec, że jesteśmy jego własnością (a nie na odwrót). Innym zachowaniem u niektórych kotów jest wdrapywanie się na drzewa i jednocześnie pozostawanie na nich. Dlaczego zwierzęta stworzone do wspinaczki często nie potrafią zejść z drzew? Może tu chodzić o lęk przed upadkiem albo czymś, co stoi koło drzewa. Zazwyczaj ostatecznie zwierzę samo schodzi z drzewa po pewnym czasie, ale jeśli tkwi na nim ponad dzień, to trzeba wezwać do niego pomoc.

Dlaczego psy zachowują się w określony sposób?

Szczekanie u psów pełni wiele ważnych funkcji komunikacyjnych. Warto więc rozróżniać sposób szczekania. Piszczenie między jednym a drugim szczeknięciem zazwyczaj jest oznaką lęku albo prośbę o to, żebyśmy z nim zostali. Dłuższe szczekanie z krótkimi przerwami prawdopodobnie oznacza znudzenie. Z kolei żywiołowe, radosne szczekanie to namawianie do wspólnej zabawy.

Wiele psów obawia się hałasu. Dlatego warto przygotować dla nich jakieś bezpieczne, niewielkie miejsce (np. przykryte kocem), z otwartym wejściem, w którym będą się mogły schronić przed hałasem. Tak jak w przypadku ludzi, zaniepokojone psy również uspokaja nastrojowa, relaksacyjna muzyka.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz więcej >