Ocet jabłkowy: Czy naprawdę jest taki zdrowy? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Ocet jabłkowy: Czy naprawdę jest taki zdrowy?

Ocet jabłkowy: Czy naprawdę jest taki zdrowy?

,

Ocet jabłkowy od wieków używany jest w kuchni i medycynie ludowej. Mówi się, że łagodzi wiele dolegliwości zdrowotnych, ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Czy to prawda?

Ocet jabłkowy ma liczne właściwości prozdrowotne. Między innymi wspomaga odchudzanie, obniża poziom cholesterolu, a także obniża poziom cukru we krwi.

Jak powstaje ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy wytwarzany jest w dwuetapowym procesie – najpierw rozgniecione jabłka poddaje się działaniu drożdży, które zamieniają cukry w alkohol. Następnie alkohol fermentując, zamienia się w kwas octowy – główny składnik aktywny w occie, który nadaje mu mocny kwaśny zapach i smak.

Naukowcy uważają, że kwas ten jest odpowiedzialny za korzyści zdrowotne octu jabłkowego. Octy jabłkowe zawierają 5-6% kwasu octowego. Organiczny, niefiltrowany ocet jabłkowy zawiera również substancję zwaną matką, która nadaje mu mętny wygląd, a składa się z białek, enzymów i przyjaznych bakterii.

Ocet jabłkowy nie jest bogaty w witaminy ani minerały, ale zawiera niewielką ilość potasu. Dobrej jakości marki zawierają również niektóre aminokwasy i przeciwutleniacze.

Własności bakteriobójcze octu jabłkowego

Ludzie tradycyjnie używali octu do czyszczenia i dezynfekcji, leczenia grzybicy paznokci, wszawicy, brodawek czy infekcji ucha. Hipokrates już ponad 2000 lat temu używał octu do czyszczenia ran. Jego własności bakteriobójcze potwierdzają współczesne badania, np. brytyjscy naukowcy wykazali jego działanie na Escherichia coli, Staphylococcus aureus i Candida albicans. Udowodniono także, że ocet jest dobrym konserwantem żywności.

W medycynie ludowej rozcieńczony ocet jabłkowy używany jest również zewnętrznie w leczeniu trądziku.

Obniża poziom cukru we krwi i pomaga w leczeniu cukrzycy

Najskuteczniejszym sposobem regulacji poziomu cukru we krwi jest unikanie rafinowanych węglowodanów, ale ocet jabłkowy również może mieć korzystny wpływ. Wyniki jednego z badań opublikowanego w Diabetes Care sugerują, że ocet jabłkowy może o 19-34% poprawić wrażliwość na insulinę podczas posiłku bogatego w węglowodany oraz znacznie obniżyć poziom cukru we krwi i odpowiedź insulinową.

Niewielkie badanie przeprowadzone na osobach z cukrzycą wykazało, że spożycie 2 łyżek octu jabłkowego przed snem zmniejszyło poziom cukru we krwi zmierzony na czczo następnego ranka o 4%.

Liczne inne badania pokazują, że ocet może poprawić funkcję insuliny i obniżyć poziom cukru we krwi po posiłkach.

Jednak bardzo ważne jest, aby nie zastępować leczenia zapisanego przez lekarza niesprawdzonymi produktami zdrowotnymi. Osoby przyjmujące leki obniżające poziom cukru we krwi powinny porozmawiać z lekarzem, zanim zwiększą spożycie jakiegokolwiek rodzaju octu.

Pomaga w utracie wagi

Liczne badania wykazują, że ocet jabłkowy może pomóc w odchudzaniu, między innymi zwiększając uczucie sytości oraz obniżając poziom cukru i insuliny we krwi. Według jednego z badań, przyjmowanie octu wraz z posiłkiem o wysokiej zawartości węglowodanów prowadziło do zwiększonego uczucia sytości, dzięki czemu uczestnicy spożywali o 200-275 mniej kalorii przez resztę dnia.

Co więcej, trwające 3 miesiące badanie przeprowadzone w Japonii z udziałem 175 otyłych osób wykazało, że codzienne spożywanie octu jabłkowego doprowadziło do zmniejszenia tłuszczu z brzucha i utraty wagi. Przy spożywaniu 1 łyżki stołowej (15 ml) uczestnicy utracili 1,2 kg, a 2 łyżek (30 ml) – 1,7 kg.

Trzeba jednak pamiętać, że długotrwałą utratę wagi uzyskuje się poprzez stosowanie odpowiedniej diety oraz wypracowanie zdrowych nawyków związanych ze stylem życia.

Poprawia zdrowie skóry

Ocet jabłkowy jest powszechnie używany na problemy skórne, takie jak przesuszenie czy egzema. Skóra jest naturalnie lekko kwaśna. Stosowanie miejscowo octu jabłkowego pomaga przywrócić naturalne pH skóry, poprawiając jej barierę ochronną.

Dzięki właściwościom antybakteryjnym ocet jabłkowy może zapobiegać infekcjom skóry związanym z chorobami skóry. Niektórzy używają rozcieńczonego octu jabłkowego w płynie do mycia twarzy lub jako toniku.

Jednak niewielkie badanie z udziałem 22 osób z egzemą wykazało, że stosowanie octu jabłkowego nie poprawiło stanu skóry, ale spowodowało podrażnienia. Warto zatem porozmawiać z lekarzem przed wypróbowaniem nowych środków, takich jak ocet jabłkowy, zwłaszcza na uszkodzoną skórę. Lepiej unikać stosowania nierozcieńczonego octu na skórę, ponieważ może on spowodować oparzenia.

Jak korzystać z octu jabłkowego

Najlepszym sposobem włączenia octu jabłkowego do diety jest używanie go do gotowania. To prosty dodatek do potraw, takich jak sosy do sałatek czy majonez domowej roboty.

Niektórzy lubią rozcieńczać go w wodzie i pić jako napój. Zwykle spożywa się od 1–2 łyżeczek (5–10 ml) do 1–2 łyżek stołowych (15–30 ml) dziennie. Najlepiej zacząć od małych dawek i unikać przyjmowania dużych ilości. Zbyt dużo octu może powodować szkodliwe skutki uboczne, w tym erozję szkliwa zębów i potencjalne interakcje z lekami.

Niektórzy dietetycy zalecają stosowanie ekologicznych, niefiltrowanych octów jabłkowych, które zawierają matkę.

Ocet jabłkowy ma również wiele innych zastosowań niezwiązanych ze zdrowiem. Używany bywa jako naturalna odżywka czy płukanka do włosów, produkt do pielęgnacji skóry i środek czyszczący.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >