Cytryniec chiński od tysiącleci wykorzystywany jest w medycynie Dalekiego Wschodu. Zobacz, jak stosować go w domu.
W naturze występuje głównie w Rosji, Korei, Japonii i Chinach w górskich lasach i dolinach rzek. Jego czerwone kuliste owoce składają się w kiść. Wykorzystuje się je do domowych przetworów takich jak konfitury i dżemy, a także do produkcji win. Ponadto gatunek ten sadzi się również jako roślinę ozdobną w parkach i ogródkach. Warto jednak zaznaczyć, że owoce oraz liście cytryńca chińskiego posiadają właściwości prozdrowotne.
Owoce pełne zdrowia
Cytryniec chiński jest pełen witamin i składników odżywczych. Jego owoce zawierają m.in.:
- kwasy fenolowe
- kwasy organiczne
- flawonoidy
- antocyjany
- witaminę C i E
- wapń
- żelazo
- bor
- chrom
- cynk
- kobalt
- magnez
- nikiel
- miedź
- olejki eteryczne
Cytryniec chiński (a zwłaszcza jego korzeń) wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, antynowotworowe i dodatkowo regulują gospodarkę hormonalną. W czasach starożytnych używano go do leczenia impotencji u mężczyzn, rzeżączki oraz zbyt częstego oddawania moczu. Stosowano go też w terapiach chorób układu pokarmowego, biegunkach i czerwonki. Wierzono, że może wyleczyć astmę, kaszel, kołatania serca, nadmierne pocenie czy bezsenność.
Zobacz też:
Cytryniec chiński – zastosowanie
Współczesna medycyna naturalna również docenia właściwości tej rośliny.
W cytryńcu chińskim znaleziono lignany czyli związki chemiczne, które działają ochronnie na wątrobę, zapobiegają jej uszkodzeniom i przyspieszają regenerację, m.in. w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby i stanów zapalnych wątroby wywołanych czynnikami chemicznymi. Lignany aktywują w komórkach wątroby enzymy, które produkują glutation, czyli najmocniejszą substancję antyoksydacyjną.
Ponadto lignany niszczą także substancje chemiczne, które przyczyniają się do powstania stanów zapalnych w różnych komórkach organizmu człowieka. Dzięki lignanom, które stymulują centralny układ nerwowy, cytryniec wspomaga łagodzenie stanów przemęczenia oraz poprawia ogólną kondycję psychiczną i fizyczną.
Cytryniec chiński stosuje się również u osób mających problemy z chorobą wieńcową serca. Wykazuje on również działanie przeciwkrwotocznie i przeciwalergicznie oraz reguluje poziom cukru we krwi i obniża poziom cholesterolu.
Domowa nalewka
W domu przyda się nalewka z cytryńca chińskiego. Co prawda jej przygotowanie i dojrzewanie trochę trwa, ale korzyści płynące z jej stosowania są tego warte.
Składniki: 2 szklanki owoców cytryńca chińskiego, 0,5 l spirytusu 96 proc., 0,5 l wódki, 0,5 l miodu.
Przepis: Owoce opłukać, dobrze odsączyć i zalać alkoholem. Postawić w ciepłym, ciemnym miejscu. Po 2 tygodniach zlać alkohol. Owoce wycisnąć, a do soku dodać płynny miód. Połączyć z alkoholem i odstawić na tydzień. Na koniec przecedzić kilka razy i rozlać do butelek. Nalewka powinna dojrzewać ok. pół roku.
2 komentarze
[…] Wiadomości […]
[…] Zdrowie i uroda […]