Przedstawiamy 5 prostych i naturalnych sposobów na pozbycie się bólu gardła. Sprawdź, co mogą zdziałać sól, cytryna, ocet jabłkowy oraz imbir.
Jesień to ta pora roku, której nadejście – oprócz pięknych kolorów liści na drzewach – zwiastują również mniej przyjemne okoliczności, wśród których można wyróżnić między innymi przeziębienia i ból gardła. Sprawdźmy więc, jak domowymi sposobami możemy zadbać o to, żeby nasze gardło nie cierpiało z powodu nadejścia jesieni.
Ból gardła – dlaczego powstaje?
Ból gardła to oznaka, że nasz organizm walczy z infekcją wirusową lub bakteryjną. Błony śluzowe w gardle są w stanie zapalnym i spuchnięte. Powoduje to duży dyskomfort i utrudnia przełykanie. Walcząc z bólem gardła trzeba pamiętać o tym, żeby pić dużo płynów i cały czas być nawodnionym. Utrzymuj swoje błony śluzowe w wilgoci – tak, żeby mogły się leczyć. W związku z tym staraj się pić wodę co najmniej raz na godzinę. Jeśli jest to zbyt niekomfortowe, możesz pić gorącą herbatę ziołową. Również ssanie pastylek ziołowych powoduje wytwarzanie śliny i działa kojąco na gardło.
Poniżej prezentujemy 5 naturalnych sposobów na przynoszenie ulgi bolącemu gardłu:
Płucz gardło soloną wodą
Ten stary domowy sposób pomaga złagodzić nieprzyjemne uczucie w gardle i pomaga zmniejszyć opuchliznę. Aby przygotować płyn do płukania, wymieszaj w szklance wody 1 łyżeczkę do herbaty soli i wymieszaj, aż sól się rozpuści. Następnie płucz gardło tą miksturą przez około pół minuty, raz na godzinę.
Płucz gardło szałwią
Szałwia to zioło, które znakomicie sprawdza się w różnych rolach w naszym domu. Nie tylko można stosować ją w kuchni, ale ma też działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Aby złagodzić objawy bólu gardła, zaparz wywar z szałwii (około 10 minut we wrzątku), pozwól jej się nieco wystudzić (ale nie wychłodzić), a następnie wypłucz nią gardło.
Sprawdź też:
Pij wodę z cytryną
Cytryna zawiera nie tylko witaminę C i antyoksydanty, ale po spożyciu przyczynia się też do zwiększonej produkcji śliny, dzięki czemu utrzymuje błony śluzowe w wilgoci i łagodzi ból gardła. Jeśli ból jest szczególnie dokuczliwy, możesz wykorzystać następujący sposób: Tuż przed pójściem spać połknij 1 łyżkę stołową koncentratu i zaraz po niej – łyżkę stołową miodu. To zazwyczaj pozwala ukoić gardło do rana.
Pij ocet jabłkowy z miodem
Używany w medycynie ludowej od wieków ocet jabłkowy zawiera kwas octowy, mający właściwości przeciwbakteryjne. Aby złagodzić ból gardła, wymieszaj 1 łyżkę stołową octu jabłkowego z 1 łyżką stołową miodu w szklance ciepłej wody.
Pij herbatę imbirową
Imbir łagodzi stany zapalne, więc może się sprawdzić również w tym przypadku. Niektóre badania wskazują również, że imbir posiada też właściwości przeciwbakteryjne. Aby ukoić ból gardła, możesz po prostu kupić herbatę imbirową lub przyrządzić własny wywar. Robi się to następująco: w rondelku ugotuj 4 szklanki wody. W tym czasie zetrzyj korzeń imbiru na tarce. Gdy woda w rondelku się zagotuje, wyłącz gaz, wsyp 1 łyżkę stołową startego imbiru do rondelka i przykryj go na 10 minut. Następnie dodaj do rondelka 1 łyżkę stołową miodu, sok wyciśnięty z jednej cytryny i wymieszaj całość. Taki wywar można pić ciepły lub chłodny – w zależności od preferencji.
Domowe sposoby na ból gardła - naturalne remedium
Jakie są domowe sposoby na ból gardła?
Staraj się pić wodę co najmniej raz na godzinę. Jeśli jest to zbyt niekomfortowe, możesz pić gorącą herbatę ziołową. Również ssanie pastylek ziołowych powoduje wytwarzanie śliny i działa kojąco na gardło.
Sposób na wieczorny ból gardła
Tuż przed pójściem spać połknij 1 łyżkę stołową koncentratu i zaraz po niej – łyżkę stołową miodu. To zazwyczaj pozwala ukoić gardło do rana.
Co pomaga na ból gardła?
Aby złagodzić ból gardła, wymieszaj 1 łyżkę stołową octu jabłkowego z 1 łyżką stołową miodu w szklance ciepłej wody.