Wierzbownica drobnokwiatowa nie jest aż tak popularna jak rumianek czy skrzyp polny, ale ma równie wspaniałe działanie. Zobacz, na co pomaga.
Zaczynając od strony encyklopedycznej: jest to gatunek rośliny zielnej należący do rodziny wiesiołkowatych. Rośnie w północno-zachodniej Afryce, niemal całej Europie, na Bliskim Wschodzie i pasie biegnącym od Turcji, przez Irak, Iran, Afganistan, Pakistan, północne Indie aż po Chiny. W Polsce występuje powszechnie (rzadziej tylko w części południowo-zachodniej).
Wierzbownica drobnokwiatowa bywa uprawiana jako roślina ozdobna, ale przede wszystkim wykorzystuje się ją od dawien dawna w medycynie ludowej i naturalnej.
Właściwości i zastosowanie
Ze względu na na obfitość substancji czynnych wierzbownica działa dobroczynnie na nasz organizm. Zawiera m.in. kwasy tłuszczowe, fitosterole, taniny, garbniki oraz flawonoidy i ich pochodne. Wykazuje działanie antyandrogenowe, polegające na hamowaniu działania testosteronu. Dlatego będzie ona szczególnie przydatna w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego oraz w przypadkach łysienia na tle hormonalnym (tzw. łysienie androgenowe).
Stosuje się ją również w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów menopauzy u kobiet, ponieważ podnosi ona poziom estrogenów. Korzyści z jej stosowania zauważą również osoby z nawracającymi stanami zapalnymi pęcherza moczowego i cewki moczowej.
Z wierzbownicą polubią się także osoby walczące z uporczywym, hormonalnym trądzikiem, łojotokiem oraz nadmiernie przetłuszczającą się skórą głowy. Picie herbaty z tej rośliny oczyszcza cerę i zmniejsza ilość wydzielanego łoju. W domu można stosować także zewnętrznie napar, który ma działanie przeciwzapalne. Przyda się m.in. przy zapaleniu mieszków włosowych oraz podrażnieniach np. po depilacjach woskiem.
Wierzbownica – przeciwwskazania
Przede wszystkim nie powinny jej stosować kobiety w ciąży oraz karmiące (brak badań odnośnie do bezpieczeństwa stosowania).
Jeśli chcemy zacząć kurację wierzbownicą pod postacią tabletek lub regularnego picia herbaty/naparu warto skonsultować się najpierw z lekarzem lub farmaceutą. Pamiętajmy, że roślina ta wpływa na gospodarkę hormonalną naszego organizmu.
Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.
Zobacz też: