Oczyszczanie twarzy - o czym warto pamiętać - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Oczyszczanie twarzy – o czym warto pamiętać

Oczyszczanie twarzy – o czym warto pamiętać

Oczyszczanie twarzy powinno na stałe zagościć w naszej codziennej rutynie. Zobacz, co zrobić, żeby twoja skóra była ci wdzięczna.

Zacznijmy od tego, że codzienne oczyszczanie twarzy jest podstawą skutecznej pielęgnacji cery. W drogeriach i sklepach internetowych mamy szeroki wachlarz produktów oczyszczających, dzięki czemu możemy dobrać kosmetyk idealnie dostosowany do potrzeb naszej skóry. 

Dlatego warto wiedzieć, jaki mamy typ cery. Standardowo wyróżnia się 4 główne typy cery:

  • normalna
  • sucha i bardzo sucha
  • tłusta
  • mieszana

Każda skóra potrzebuje odpowiedniego oczyszczania. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przesadzić – zwłaszcza posiadaczki cery tłustej mają tendencję do nadmiernego mycia twarzy. Przynosi to chwilową ulgę, ale na dłuższą metę doprowadzi do zwiększonej produkcji sebum i w rezultacie skóra będzie przetłuszczać się jeszcze bardziej.

Oczyszczanie twarzy po kolei

Pobieżne umycie twarzy rano i wieczorem zdecydowanie nie wystarczy. Prawidłowa pielęgnacja powinna być mieć kilka etapów. 

Przede wszystkim ważne jest, aby zaopatrzyć się w odpowiednie produkty myjące, które nie podrażniają skóry. Warto wybrać kosmetyki, które nie zawierają środków chemicznych kryjących się pod skrótami: SLS i SLES. Są to spieniacze o intensywnym działaniu. Dzięki pianie, którą nadmiernie wytwarzają ich użycie szybkie i proste. Niestety substancje te mogą działać podrażniająco na skórę, powodując zaczerwienienie i swędzenie, co odczuwać mogą zwłaszcza osoby o wrażliwej i skłonnej do podrażnień cerze.

Do oczyszczania twarzy nie warto również używać zwykłego mydła oraz unikać kosmetyków zawierających parabeny, sztuczne barwniki i zapachy. Naszym zakupowym celem powinny być produkty naturalne i łagodne dla skóry.

Oczyszczanie twarzy – etap 1

Na początku należy zmyć z twarzy najbardziej powierzchowne zanieczyszczenia (kurz, sebum czy też makijaż). Najlepiej użyć do tego płynu miceralnego, który jest lepszym wyborem niż ciężkie mleczka do demakijażu.

Czyste pory – etap 2

Po pozbyciu się pierwszej warstwy brudu, przechodzimy do głębszego oczyszczania twarzy. W tym etapie najlepiej użyć żelu przeznaczonego do mycia twarzy. Pozwoli nam to na dokładne oczyszczenie porów. To bardzo ważne, ponieważ zatkane pory są przyczyną problemów skórnych, takich jak np. zaskórniki.

Peeling – etap 3

Do powyższych etapów warto 2-3 razy w tygodniu dodać peeling enzymatyczny, czyli innymi słowy peeling chemiczny. Warto dodać, że taki peeling jest zdecydowanie lepszy niż peeling mechaniczny, zawierający złuszczające drobinki (mogą one podrażnić skórę). 

Peeling enzymatyczny zawiera składniki, które rozpuszczają obumarłe komórki naskórka i oczyszczają pory. Taki peeling usunie nadmiar łoju ze skóry, rozjaśni przebarwienia oraz złagodzi stany zapalne.

Używa się go jak zwykłej maseczki, co w praktyce oznacza, że nakłada się go na skórę na 10-15 minut. 

Tonik to podstawa – etap 4

Oczyszczanie twarzy powinno zakończyć się tonizacją skóry. Jest to ważne, ponieważ tonik przywraca skórze odpowiednie pH po użyciu środków myjących. Ponadto toniki sprawią, że cera będzie odświeżona i nawilżona.

Zobacz też:

Zobacz więcej >