Używane często kosmetyki, w tym określone rodzaje mascary i szminek zawierają wysoki poziom potencjalnie toksycznych chemikaliów, które nie są wykazywane na etykiecie produktu – wynika z analizy opublikowanej we wtorek na łamach pisma Environmental Science and Technology Letters.
Jak ostrzegają naukowcy, z powodu tych niebezpiecznych składników niektóre osoby nakładające makijaż mogą przyswajać toksyczne chemikalia zwane PFAS (perfluoroalkylated substances), czyli substancje per-i polifluoroalkilowe.
Kosmetyki z niebezpiecznymi chemikaliami
Kilka z przebadanych przez ekspertów produktów, w tym wodoodporna maskara różnych marek, płynna szminka i podkłady miały wysoki poziom fluoru, co jest oznaką „prawdopodobnej obecności PFAS”, które są znane również jako „wieczne chemikalia” – stwierdzili badacze. Produkty z najwyższym poziomem fluoru, które poddano dalszej analizie, zawierały co najmniej cztery niebezpieczne chemikalia z grupy PFAS, z których większość nie została opisana na etykiecie.
„Użytkowniczki szminek mogą w ciągu całego swojego życia nieświadomie zjadać nawet kilogramy szminki. Jednak – w przeciwieństwie do jedzenia – chemikalia zawarte w szmince i innych środkach do makijażu są niemal całkowicie poza kontrolą i regulacjami” – alarmuje współautor pracy, prof. Graham Peaslee z Uniwersytetu Notre Dame w South Bend w amerykańskim stanie Indiana.
Oprócz wchłaniania PFAS za pośrednictwem szminki użytkownicy kosmetyków mogą też absorbować chemikalia poprzez skórę i kanaliki łzowe, przez co te niebezpieczne środki mogą wejść do ich krwiobiegu – twierdzą naukowcy.
PFAS – wieczne chemikalia
Chemikalia PFAS, które obecne są również w wodzie, glebie i paczkowanym jedzeniu, mogą się odkładać w ludzkim organizmie i utrzymywać się w otoczeniu – stąd ich potoczna nazwa: „wieczne chemikalia”. Niektóre badania łączą przyjmowanie tych środków z problemami z płodnością, wadami wrodzonymi u noworodków, cukrzycą i rakiem – twierdzą naukowcy z grupy roboczej Environmental Working Group w Waszyngtonie.
Sprawdź też:
W czym znajdziemy te chemikalia?
Tego typu chemikalia często są dodawane do produktów pielęgnacyjnych, takich jak:
- nici dentystyczne;
- płyny kosmetyczne;
- środki czyszczące;
- podkłady;
- szminki;
- eyelinery;
- cienie do powiek;
- wodoodporne mascary;
- lakiery do paznokci;
- kremy do golenia.
Powodem dodawania tych środków jest chęć zwiększenia trwałości produktu, jego tekstury i odporności na wodę. Środki PFAS i ich wykorzystywanie w kosmetykach wciąż jest nieuregulowane, mimo apeli Environmental Working Group między innymi o prawne zmuszenie producentów do umieszczania na etykiecie chemikaliów kancerogennych i oznaczenie ich jako niebezpiecznych dla zdrowia.
„Ludzie nie powinni się obawiać, że ryzykują swoim zdrowiem robiąc coś tak prozaicznego, jak zwykłe używanie kosmetyków” – oświadczył wiceprzewodniczący grupy roboczej, Scott Faber.
Jak badano produkty
W ramach opisywanych testów prof. Graham Peaslee wraz ze współpracownikami przebadali 231 kosmetyków, zakupionych w USA i Kanadzie, pod względem zawartości fluoru – oznaki obecności PFAS.
Okazało się, że ponad ¾ wodoodpornej mascary, niemal 2/3 podkładów i płynnych szminek oraz ponad połowa produktów do oczu i ust wykazała wysoką zawartość fluoru.
Wszystkie 29 produktów skierowanych do osobnej, szczegółowej analizy, było skażonych co najmniej czterema chemikaliami PFAS, w tym takimi które znane są z tego, że rozpadają się na wieczne chemikalia i są wysoce toksyczne oraz szkodliwe dla środowiska. Niemal wszystkie z tych 29 produktów nie miały PFAS opisanych w tabeli składników na etykiecie.
Na które produkty uważać?
Wiele z produktów zawierających PFAS było reklamowanych jako „wodoodporne” lub „o długotrwałym działaniu”. Jak wskazują naukowcy, w wielu przypadkach PFAS opisane na etykiecie zawierały przedrostek „fluoro-” w nazwie składnika.
„Uważam, że z powodu swojego bardzo negatywnego wpływu [na zdrowie ludzi i środowisko – red.] tych składników nie powinno się używać w żadnych produktach kosmetycznych” – powiedziała współautorka badania, Arlene Blum – dyrektorka Green Science Policy Institute z Berkeley w stanie Kalifornia.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 50 tys. złotych! Kliknij i sprawdź