Obowiązek szczepień: Nowy Jork zwolni prawie 3000 nieszczepionych pracowników

2 min. czytania
11.02.2022 10:27
Zareaguj Reakcja
W piątek Nowy Jork ma zwolnić do 3000 pracowników miejskich za niewywiązanie się z obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi.
|
fot. Obowiązek szczepień dotyczy ok. 370 tys. pracowników miejskich w Nowym Jorku. Flickr

W piątek Nowy Jork ma zwolnić do 3000 pracowników miejskich za niewywiązanie się z obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi. Liczba ta stanowi mniej niż 1 procent pracowników zatrudnionych przez miasto.

Jest to prawdopodobnie największa redukcja pracowników w Stanach Zjednoczonych związana z odmową zaszczepienia się przeciw COVID. Zgodnie z obowiązkiem szczepień dla pracowników miejskich w Nowym Jorku, czyli m.in. policjantów, strażaków i nauczycieli, osoby, które są obecnie zatrudnione, powinny otrzymać co najmniej jedną dawkę szczepionki. Część z nich musi to zrobić do piątku.

95 proc. pracowników miejskich w Nowym Jorku po pierwszej dawce szczepionki

Około 95 proc. z 370 tys. pracowników miasta otrzymało przynajmniej pierwszą dawkę. To o 11 proc. więcej niż w październiku, kiedy obowiązek szczepień został ogłoszony. Wtedy po pierwszej dawce szczepionki było 84 procent osób zatrudnionych przez miasto Nowy Jork. Około 38 400 pracowników miejskich otrzymało co najmniej jedną dawkę od października, ale 12 tys. pracowników wciąż nie jest zaszczepionych.

Wszyscy już zatrudnieni pracownicy miasta muszą otrzymać jedną dawkę szczepionki. Nowo zatrudnieni muszą przyjąć dwie dawki, jeśli otrzymali szczepionkę dwudawkową i kwalifikują się do drugiej dawki. Dawki przypominające nie są wymagane, ale burmistrz Eric Adams powiedział, że rozważa ten wariant.

Wprowadzanie obowiązku szczepień jest skuteczne

Wielu ekspertów twierdzi, że wprowadzanie obowiązku szczepień jest skuteczne w przekonywaniu większej liczby osób do zaszczepienia się, co jest niezbędne do zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa. Wdrożenie go między innymi firmach prywatnych, takich jak Tyson Foods, zazwyczaj przynosiło efekty.

Spośród 12 tys. nieszczepionych pracowników w Nowym Jorku około 3 tys. przebywa na bezpłatnych urlopach i to oni mogą zostać zwolnieni jako pierwsi. Ponadto około 1000 nowo zatrudnionych osób musi do piątku przedstawić dowód przyjęcia dwóch dawek.

Według władz miejskich około 13 tys. pracowników złożyło wnioski o zwolnienia z obowiązku szczepień. 54 proc. tych wniosków zostało do tej pory rozpatrzonych - około 2100 zaaprobowano, a 4910 odrzucono.

Przeczytaj też: