Przedstawiamy wybór najpiękniejszych polskich zamków. To budowle, które dzięki swoim walorom lub niezwykłej historii do dziś stanowią jedyne w swoim rodzaju pomniki polskiej państwowości.
Spis treści:
Zamek Czocha
Budowla wzmiankowana jest już w połowie XIII wieku. Nie do końca wiadomo, skąd pochodzi jego nazwa: według niektórych źródeł ma to związek z ptakiem czajką, według innych to pochodna łacińskiego słowa taxus (cis – drzewo porastające swego czasu zamkowe wzgórze). Przez wieki nazwa ulegała modyfikacjom, aż w XIX wieku po raz pierwszy w wersji pisanej pojawiła się nazwa Tzschocha. Po przyłączeniu Dolnego Śląska do Polski w 1945 roku zamek nazwano Czocha. Obecnie mieści się tu centrum hotelowe i SPA, budowlę można też zwiedzać.
Zamek Dunajec w Niedzicy
Warownia powstała prawdopodobnie na początku XIV wieku. Obecny wygląd budowla zawdzięcza w dużej mierze Jerzemu Horváthowi, który ją odkupił od hulaki Olbrachta Łaskiego. Nowy właściciel przekształcił ją w okazałą renesansową rezydencję. Po wojnie zamek odnawiano, a przy okazji odnaleziono na miejscu tajemnicze inkaskie kipu – rodzaj zapisu informacji pismem węzełkowym, które ponoć jest zaszyfrowaną informacją o ukrytym tam skarbie. Na zamku kręcono wiele filmów i seriali, w tym „Zemstę”, „Zwariowaną noc”, „Janosika” czy „Wakacje z duchami”. Obecnie na zamku oferowane są noclegi i zwiedzanie budowli.
Zamek w Gołuchowie
Zbudowano go w latach 1550–1560 dla starosty radziejowskiego i wojewody brzesko-kujawskiego Rafała Leszczyńskiego. W drugiej połowie XIX wieku został gruntownie przebudowany na zlecenie Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej. Wówczas, dzięki francuskim artystom: architektowi Maurycemu Augustowi Ouradou, rzeźbiarzowi Karolowi Biberonowi i malarzowi Ludwikowi Breugnotowi, którzy nadali budowli cechy charakterystyczne dla zamków znad Loary. Podczas II wojny światowej zbiory sztuki z zamku zostały zrabowane przez hitlerowców. W 1951 roku budynek przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu i prezentuje między innymi część dawnego zbioru waz antycznych, dzieła polskich i zagranicznych malarzy oraz oryginalne meble zamkowe.
Zamek Królewski w Warszawie
Nie mogło go zabraknąć w niniejszym zestawieniu, mimo że nie jest ani największym, ani też najbardziej imponującym zamkiem w naszym kraju. To przede wszystkim symbol polskiej państwowości, którego historia udowadnia, że można podnieść się nawet po największej tragedii. Początki zamki sięgają XIV wieku: pierwotnie był siedzibą książąt mazowieckich a od XVI wieku – siedzibą króla i Sejmu I Rzeczpospolitej. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie grabiony i niszczony, między innymi przez wojska szwedzkie, niemieckie i rosyjskie, lecz zawsze podnosił się z ruin. Całkowicie zniszczony został w trakcie II wojny światowej – najpierw częściowo podczas bombardowań w 1939, a następnie całkowicie w trakcie Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Po wojnie, pod kierownictwem Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie przeprowadzono imponującą rekonstrukcję w latach 1971–1984. Zespołowi rekonstruktorów przewodniczył prof. Jan Zachwatowicz. Dzięki ogromnej pracy polskich patriotów odbudowany Zamek mógł, wraz z odtworzonym Starym Miastem zostać wpisany w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Krzyżtopór w Ujeździe
Jedyny z opisywanych tu obiektów, który nie został zachowany w całości. Choć są to tylko ruiny, to mimo wszystko dają pojęcie o tym, jak imponujący był to zamek, co doceni każdy zwiedzający. Powstał najprawdopodobniej w latach 1627–1644, choć nigdy nie został w pełni ukończony. Zanim powstał Wersal był największą budowlą pałacową w Europie. Jego niecodzienna nazwa pochodzi od krzyża – jako symbolu wiary – oraz topora, który był herbem Ossolińskich. Oba te symbole są umieszczone na bramie wjazdowej do pałacu. Pełnił nie tylko funkcje obronne, ale był też wystawną siedzibą rodu Ossolińkich. Budynek posiadał cztery wieże, symbolizujące cztery pory roku, 12 sal (tyle ile jest miesięcy w roku), 52 komnaty (tygodnie w roku) oraz 365 okien. W sali jadalnej strop stanowiło gigantyczne akwarium a w stajniach na 300 koni do dyspozycji zwierząt były marmurowe żłoby i kryształowe zwierciadła, doświetlające wnętrze stajni, by poprawić samopoczucie koni. Dzięki temu, że do dziś w doskonałym stanie zachowało się ponad 90% murów, wciąż planowana jest odbudowa pałacu.
Sprawdź też:
- Szlak Orlich Gniazd – najpiękniejsze zamki [TOP 10]
- Muzeum, które trzeba odwiedzić [10 najlepszych muzeów w Polsce]
- Najpiękniejsze polskie miasta
- Najpiękniejsze piesze szlaki turystyczne w Wielkopolsce [TOP 10]
- Parki rozrywki w Polsce. 10 najlepszych miejsc na wyjazd z rodziną
Zamek Książ
To jeden z najsłynniejszych polskich zamków, którego tajemnicze korytarze i do dziś nie do końca poznane podziemia wciąż wzbudzają wielkie emocje. Jest największą tego typu budowlą na Dolnym Śląsku i trzecią pod tym względem w całym kraju. Był wzmiankowany już w 1288 roku a najdłużej – przez ponad 400 lat – pozostawał w posiadaniu rodu Hochbergów. Podczas hitlerowskiej okupacji zamek przejęła organizacja Todt, która dokonała brutalnej przebudowy obiektu – prawdopodobnie żeby stworzyć tu jedną z kwater Hitlera. Stworzono wówczas między innymi tajemnicze tunele, być może łączące się z wznoszonymi równolegle ogromnymi kompleksami w Górach Sowich.
Malbork
Gigantyczna „pamiątka” po Zakonie Krzyżackim – to największy zamek w Polsce oraz największa twierdza gotycka w całej Europie. Co ciekawe, warownia nigdy nie została zdobyta – w 1457 roku wykupił ją Kazimierz Jagiellończyk. Obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizyta w tym wielkim, zajmującym 20 ha kompleksie dostarcza niesamowitych wrażeń, a samo pobieżne zwiedzanie zajmuje kilka godzin.
Pałac w Mosznej
Technicznie to nie zamek, tylko pałac, jednak nie mogło go zabraknąć w zestawieniu najpiękniejszych tego typu budowli. W dodatku nie jest zbyt stary w porównaniu z innymi obiektami z tej listy – powstał w połowie XVIII wieku. Ma nieco „baśniowy” wygląd, między innymi dzięki niezwykłej architekturze: ma 365 pomieszczeń i aż 99 wież i wieżyczek! W latach 1866-1945 stanowił rezydencję śląskiego rodu Tiele-Wincklerów. Obecnie w pałacu odbywa się między innymi doroczne Święto kwitnącej azalii, zaś sam obiekt jest częściowo udostępniony do zwiedzania.
Pieskowa Skała
Budowla była już wzmiankowana w 1315 roku, w dokumencie wydanym przez Władysława Łokietka nazywała się „Peskenstein”. W 1377 roku król Ludwik Węgierski podarował zamek podstolemu krakowskiemu jako zadośćuczynienie za ranę zadaną mu przez węgierskich dworzan. Przez kolejne lata rodzina Szafrańców roztrwoniła majątek, a według doniesień Długosza Piotr Szafraniec uprawiał na zamku alchemię i czarną magię. Przez kolejne wieki placówka przechodziła w posiadanie kolejnych rodów: między innymi Zebrzydowskich, Wielopolskich i Mieroszewskich. Po II wojnie światowej budowlę gruntownie wyremontowano. Obecnie stanowi oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, mieszczący bogaty zbiór sztuki.
Zamek Królewski na Wawelu
Krakowska warownia i siedziba królów to prawdopodobnie najsłynniejszy polski zamek. Jest drugim (po Malborku) największym zamkiem w naszym kraju, został też wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachwycające Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Prywatne Komnaty Królewskie do dziś budzą zachwyt zwiedzających.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.
Dodaj komentarz