Niezwykłe wystawy, pasjonujące historie i szacunek dla przeszłości. Przedstawiamy subiektywny wybór 10 najlepszych polskich muzeów.
Warto dowiedzieć się, co do zaoferowania odwiedzającym mają najlepsze muzea w Polsce. Prezentujemy 10 według nas najlepszych placówek muzealnych w kraju.
POLIN

Nieodmiennie magnesem dla odwiedzających placówkę jest monumentalna stała wystawa „1000 lat historii Żydów polskich”. Składająca się z ośmiu galerii wystawa prezentuje kolejne etapy historii pobytu ludności żydowskiej na ziemiach polskich, aż do czasów współczesnych. Największe wrażenie robi imponująca rekonstrukcja wnętrza XVII-wiecznej synagogi z Gwoźdźca.
Muzeum POLIN w Warszawie jest otwarte w czwartki i piątki od 10:00 do 16:00 i w soboty oraz w niedziele od 10:00 do 18:00. W czwartki wstęp jest bezpłatny. W poniedziałki, wtorki i środy muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Otwarte w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego muzeum mieści się w budynku dawnej elektrowni tramwajowej z początku XX w. Już w momencie otwarcia było jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, które oddziałuje na zwiedzających zarówno obrazem, światłem, jak i dźwiękiem. Oprócz makiety bombowca B-24J Liberator, który starał się dostarczyć walczącym powstańcom zaopatrzenie, można przejść przez zrekonstruowane kanały i poznać nazwiska blisko 11 tys. poległych powstańców, wyryte na Murze Pamięci, okalającym budynek Muzeum Parku Wolności.
Muzeum Powstania Warszawskiego jest czynne w poniedziałki, środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. We wtorki jest zamknięte.
MOCAK
Krakowskie muzeum nie tylko prezentuje najnowsze prace międzynarodowej sztuki współczesnej, ale też wskazuje jej wartość i wyjaśnia jej sens. Oprócz stałych wystaw, takich jak „Pojęciokształty”, „Live Factory 2: Warhol by Lupa” czy „Biblioteka Mieczysława Porębskiego” zwiedzający mogą podziwiać prace artystów prezentowane przed wejściem do budynku
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK jest czynne od we wtorki, środy, czwartki, soboty i niedziele w godz. 11:00-19:00 oraz w piątki w godz. 11:00-20:00. W poniedziałki jest nieczynne.
Kopalnia soli „Wieliczka”

Słynna kopalnia w Wieliczce została w 1978 roku wpisana na Pierwszą Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Działająca przez ponad 700 lat kopalnia soli jest tak rozległa, że do zwiedzania udostępniono zaledwie 2% istniejących w niej korytarzy. Pod ziemią można podziwiać między innymi piękne Groty Kryształowe, solankowe jeziora, Kaplicę św. Kingi oraz przejść Szlak Pielgrzymkowy „Szczęść Boże”.
Zamek w Malborku
W muzeum można podziwiać kolekcję bursztynu liczącą ponad 700 pozycji, zabytkową porcelanę, kafle, meble, militaria i obrazy. Zwiedzającym udostępniono też kolekcję witraży pochodzącą z dawnego kompleksu zamkowego oraz malborskiego Nowego Ratusza.
Muzeum Zamkowe w Malborku jest czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-16:00.
Europejskie Centrum „Solidarności”
Placówka krzewi ideały ruchu „Solidarność”, takie jak demokracja, otwarte i solidarne społeczeństwo oraz kultura dialogu. Ekspozycja stała prezentuje między innymi wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO słynne tablice z 21 postulatami ze strajku w Sierpniu ’80. Zobaczyć można też przestrzeloną kurtkę 20-letniego stoczniowca Ludwika Piernickiego – ofiary Grudnia ’70, biurko Jacka Kuronia czy suwnicę Anny Walentynowicz.
Europejskie Centrum „Solidarności” w Gdańsku jest czynne w czwartki do piątki w godz. 10:00-18:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 20:00.
Muzeum Emigracji w Gdyni

W muzeum możemy zobaczyć pierwszą tego rodzaju wystawę opowiadającą tak obszernie o historii emigracji z Polski w ciągu minionych 200 lat. Można między innymi podziwiać model statku pasażerskiego „Batory” – największą tego typu makietę na świecie. Można też wysłuchać wspomnień polskich emigrantów z różnych stron świata i poznać ich przeżycia.
Muzeum Emigracji jest otwarte we wtorki w godz. 12:00-20:00 i od środy do niedzieli w godz. 10:00-18:00. W poniedziałki zamknięte.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Placówka powstała w 1950 roku i prezentuje bogate ślady osadnictwa na tych terenach od epoki kamiennej po wczesne czasy Średniowiecza. Cały obszar półwyspu Jeziora Biskupińskiego i najbliższych terenów w 1994 roku uznano za Pomnik Historii. Można tam podziwiać pieczołowicie odtworzone pradawne osiedla i osadę obronną.
Muzeum w Biskupinie jest czynne w okresie od listopada do marca w godz. 9:00-16:00; od maja do września w godz. 9:00-18:00; od kwietnia do października w godz. 9:00-17:00. Istnieje też możliwość wykupienia rejsu statkiem po Jeziorze Biskupińskim.
Podziemia Rynku. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Niezwykłe muzeum, mieszczące się pod brukiem tłumnie odwiedzanego przez turystów z całego świata Rynku w Krakowie. Zwiedzając tamtejszy szlak turystyczny można poznać wielowiekową tradycję miasta i na własne oczy zobaczyć pozostałości dawnych ulic czy pamiątki po ludziach zamieszkujących te tereny ponad 600 lat temu.
Rynek Podziemny jest czynny od piątku do niedzieli w godz. 10:00-20:00, w środy i w czwartki 10:00 – 19:00, we wtorki od 10:00 do 14:00 i w poniedziałki od 10:00 do 19:00.
Muzeum Ognia w Żorach

Już sama bryła muzeum zachwyca swoją miedzianą, ognistą barwą. Placówka pełni rolę edukacyjną, podobnie jak na przykład warszawskie Centrum Nauki Kopernik. W Żorach zwiedzający mogą rozwiązywać kilkadziesiąt zagadek, próbować eksperymentów i doświadczeń oraz własnoręcznie rozpalić ogień czy zapalić znicz olimpijski.
Muzeum Ognia w Żorach jest czynne od wtorku do niedzieli, w tygodniu od godziny 9:00 do 16:00, a w weekendy od 10:00 do 17:00.
Najlepsze muzea w Polsce
Jaka jest największa atrakcja muzeum POLIN?
Wystawa stała „1000 lat historii Żydów polskich”, której częścią jest imponująca rekonstrukcja wnętrza XVII-wiecznej synagogi z Gwoźdźca.
Jaką część kopalni stanowi muzeum "Wieliczka"
Działająca przez ponad 700 lat kopalnia soli jest tak rozległa, że do zwiedzania udostępniono zaledwie 2% istniejących w niej korytarzy.
Jaka jest największa atrakcja Europejskiego Centrum "Solidarności"?
Ekspozycja stała prezentuje między innymi wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO słynne tablice z 21 postulatami ze strajku w Sierpniu ’80.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
2 komentarze
[…] Podróże […]
Ale że nie ma muzeum IIWŚ to jakaś beka.