Najlepsze filmy s-f w historii kina [TOP 15] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Najlepsze filmy s-f w historii kina [TOP 15]

Najlepsze filmy s-f w historii kina [TOP 15]

Przedstawiamy nasz subiektywny ranking 15 najlepszych filmów s-f. Zobacz, które filmy science-fiction warto obejrzeć i dlaczego.

„Podróż na Księżyc”

Choć trwa zaledwie niecały kwadrans, to film, który na stałe zapisał się w historii kina. Jest to bowiem pierwszy film science-fiction! Wyreżyserowany w 1902 roku przez Georgesa Mélièsa obraz opowiada o podróży grupy naukowców na Srebrny Glob. Po wylądowaniu orientują się, że Księżyc jest zamieszkany przez wrogą ludziom, owadopodobną rasę, z którą dzielni naukowcy będą musieli stoczyć zacięty bój…

Zobacz: Filmy romantyczne: Najlepsze tytuły i filmy o miłości, które warto zobaczyć [TOP 10]

„Metropolis”

Słynny film Fritza Langa z 1927 roku, który do dziś jest kopalnią inspiracji dla artystów z całego świata, między innymi dzięki sugestywnej wizji świata przyszłości. W tym fascynującym obrazie ludzie dzielą się na myślicieli – rządzących i robotników – realizujących wielkie plany. Wspólnie tworzą świat Metropolis. Jednak gdy jeden z myślicieli zobaczy, jak naprawdę wygląda ciężkie życie robotników, będzie chciał zmienić zastany porządek.

„Gwiezdne wojny”

Przełomowe dzieło George’a Lucasa, które zmieniło sposób, w jaki dotąd tworzono kino s-f oraz stało się początkiem najbardziej kasowej serii w dziejach kina. Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce, grupa śmiałków stawia czoła mrocznemu Imperium, którego personifikacją jest budzący grozę Darth Vader. Jednak Luke Skywalker, księżniczka Leia i Han Solo, wraz z przyjaciółmi, stawią czoła bezlitosnej machinie wojennej i spróbują zniszczyć siejąca groze Gwiazdę Śmierci.

Czytaj: Najlepsze filmy katastroficzne [TOP 10]

„2001: Odyseja kosmiczna”

Arcydzieło Stanleya Kubricka, nagrodzone Oscarem za najlepsze efekty specjalne, jeden z najwybitniejszych filmów w historii kina. Obraz składa się z trzech opowieści, dziejących się w różnym czasie i miejscu. W pierwszej prymitywne człekokształtne istoty znajdują tajemniczy Monolit, który zmienia ich życie. W drugiej załoga kosmicznego statku musi stoczyć walkę o życie ze zbuntowanym komputerem, zaś w trzeciej astronauta trafia w najdalsze rejony kosmosu, ocierając się o nieśmiertelność.

„Gry wojenne”

Młody haker David (Matthew Broderick) przypadkowo włamuje się do wojskowego komputera sterującego pociskami balistycznymi. Nieświadomie uruchamia grę wojenną, którą maszyna uznaje za rzeczywistość. Program rozpoczyna przygotowania do ataku atomowego i rozpętania III wojny światowej. Gdy wojskowi próbują wyłączyć maszynę, ta nie pozwala przerwać programu. Czasu na wyłączenie gry jest coraz mniej…

„E.T.”

4 Oscary – za najlepszą muzykę, efekty specjalne, montaż dźwięku i dźwięk – dla opowieści o przyjaznym kosmicie, który chce wrócić na swoją rodzimą planetę. Sympatyczny kosmita zaprzyjaźnia się z młodym chłopcem Elliottem (Henry Thomas), który postanawia pomóc mu wrócić do domu. Przeszkodzić w tym próbują naukowcy i wojskowi, bardzo chcący wykorzystać E.T. do swoich celów.

Przeczytaj też: Najlepsze pościgi filmowe

„Fahrenheit 451”

Ponura, nieokreślona przyszłość. Zadaniem straży pożarnej jest palenie książek, które zostały całkowicie zakazane. Jeden ze strażaków, Guy Montag (Oskar Werner) nie godzi się na to i potajemnie stara się uratować książki przed zniszczeniem. Okazuje się, że takich jak on jest więcej. Strażak dołącza do ruchu oporu.

„Bliskie spotkania III stopnia”

Gdy pracownik elektrowni Roy Neary (Richard Dreyfuss) zostaje wezwany do zbadania przyczyn ogromnej awarii sieci elektrycznej, niespodziewanie staje oko w oko z przybyszami z obcej planety. Od tego momentu obsesyjnie dąży do spotkania ponownie. Wyrusza do góry Devils Tower. Jednak z kosmitami pragnie się również spotkać amerykańskie wojsko…

„Terminator 2: Dzień sądu”

Pierwsza część „Terminatora” odmieniła kino s-f i uczyniła z Arnolda Schwarzeneggera gwiazdę pierwszej wielkości. Druga część jeszcze bardziej umocniła jego pozycję. Niedaleka przyszłość: system komputerowy Skynet uzyskał samoświadomość i dokonał atomowej zagłady ludzkości. Ludzie, którzy przeżyli, toczą nierówną walkę z bezlitosnymi maszynami. Roboty wysyłają w przeszłość maszynę, która ma zabić przywódcę ruchu oporu, gdy był jeszcze dzieckiem. Ludzie w odpowiedzi robią to samo: Terminator T-800 (Schwarzenegger) zostaje wysłany w przeszłość, by ochronić młodego Johnna Connora (Edward Furlong) przez zabójczym prototypem T-1000 (Robert Patrick).

Zobacz też: Najlepsze filmy wojenne wszech czasów. Te tytuły trzeba znać

„Powrót do przyszłości”

Pierwsza część zwariowanych przygód nastoletniego Marty’ego McFlya (Michael J. Fox), który za pomocą przerobionego przez jego przyjaciela dr. Emmetta Browna samochodu przenosi się w przeszłość, do lat 60. Teraz będzie musiał dopilnować, żeby jego rodzice się w sobie zakochali, bo inaczej się nie urodzi…

„Łowca androidów”

Rok 2019. Rick Deckard (Harrison Ford) ściga Replikantów – zbuntowane maszyny o wyglądzie ludzi, wysyłane do najniebezpieczniejszych zadań w kosmosie. Po krwawym buncie androidy typu Nexus-6 wróciły na ziemię, by dotrzeć do swojego stwórcy, pragnąc by przedłużył ich życie. Buntowniczym maszynom przewodzi Roy Batty (Rutger Hauer).

„Planeta małp”

Trójka kosmonautów, pod przewodnictwem George’a Taylora (Charlton Heston) ląduje na planecie, na której rządzą inteligentne małpy. Ludzie traktowani są tu jako zwierzęta i trzymani w klatkach. Wkrótce Taylor poprowadzi uciskanych ludzi do buntu przeciwko swoim oprawcom.

„Stalker”

Kultowe dzieło Andrieja Tarkowskiego – luźna adaptacja powieści „Piknik na skraju drogi”. W postapokaliptycznym świecie przez niedostępną zonę przewodnik Stalker (Aleksandr Kajdanovskij) przeprowadza Profesora i Pisarza. Ich celem jest dotarcie do komnaty, w której spełniają się marzenia.

„Zielona pożywka”

Niedaleka przyszłość. Z powodu efektu cieplarnianego jedzenie jest potwornie drogie. Zwykli ludzie głodują, a elity żyją w luksusie, objadając się przysmakami. Firma Soylent sprzedaje milionom ludzi stworzoną przez siebie zieloną pożywkę. Nowojorski policjant Thorn (Charlton Heston) zaczyna się interesować, co jest składnikiem tego pokarmu. Prawda okaże się przerażająca…

Czytaj też: TOP 16 Horrorów, które należy zobaczyć

„Matrix”

Haker Neo (Keanu Reeves) dowiaduje się, że rzeczywistość jest iluzją, kreowaną przez rządzące światem maszyny. Dołącza do ruchu oporu i staje do walki o przyszłość całej ludzkości. Czy okaże się Wybrańcem, jak uważa jego mentor Morfeusz (Laurence Fishburne)?

SF – filmowe ciekawostki

"Gry wojenne" – jak Matthew Broderick przygotowywał się do roli?

Młody aktor dostał od studia filmowego gry „Galaga” i „Galaxian”, żeby mógł grać w nie w swoim domu i w ten sposób lepiej przygotował isę do roli hackera.

Kto zagrał Dartha Vadera w "Gwiezdnych Wojnach"?

W rolę demonicznego Vadera wcielił się mający niemal dwa metry wzrostu brytyjski ciężarowiec Dave Prowse. Jednak samego głosu postaci użyczył James Earl Jones.

Skąd reżyser filmu "Metropolis" czerpał inspirację do wizji miasta przyszłości?

Fritz Lang w latach 20. XX wieku odwiedził Nowy Jork i był pod wielkim wrażeniem tamtejszych drapaczy chmur.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >