Najbezpieczniejsze miasta świata 2021 – te miejsca radzą sobie z pandemią - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Najbezpieczniejsze miasta świata 2021 – te miejsca radzą sobie z pandemią

Najbezpieczniejsze miasta świata 2021 – te miejsca radzą sobie z pandemią

,

Sprawdź, które miasta na świecie najlepiej radzą sobie z trudnym wyzwaniem, jakim jest ochrona swoich mieszkańców przed pandemią koronawirusa.

Lindsey Galloway z BBC sporządziła listę miast na świecie, które najlepiej poradziły sobie z pandemią koronawirusa i zapewnieniem bezpieczeństwa swoim mieszkańcom. Złożyło się na to wiele czynników, takich jak między innymi zaufanie społeczne, infrastruktura czy działania władz.

Kopenhaga

Stolica Danii od lat znajduje się w czołówce rankingów miast najbardziej przyjaznych mieszkańcom. Dobra jakość powietrza, odpowiednie zarządzanie odpadami, dbałość o miejską zieleń czy zrównoważony rozwój to cechy, które wspierają jakość życia, a podczas pandemii miały wpływ na bezpieczeństwo. Między innymi dzięki nim mieszkańcy łatwiej godzili się restrykcjami, które ostatecznie zostały zniesione we wrześniu. Jak wyjaśnił w rozmowie z BBC Asbjørn Overgaard z organizacji non-profit Copenhagen Capacity:

„Podczas pandemii parki i tereny zielone oraz miejsca z dostępem do wody stały się bardzo popularne. Mieszkańcy spacerowali, kupowali jedzenie na wynos i cieszyli się przestrzeniami, w których mogli swobodnie oddychać”.

Duch wspólnoty, tak charakterystyczny dla Danii, spowodował też że ludzie ufają sobie i pragną wspólnie pracować na rzecz bezpieczniejszej przyszłości. Dzięki temu, że kraj jest jednym z najmniej skorumpowanych na świecie, jego obywatele ufają swoim władzom, co pomaga w przestrzeganiu restrykcji. Kopenhaga ponadto prowadzi program darmowego dla wszystkich (również dla turystów) masowego testowania. Władze miasta będą też testować ścieki, żeby wcześnie wyłapać w ten sposób kolejne fale zakażeń.

Toronto

Największe miasto Kanady umieszczono na wysokim drugim miejscu zestawienia ze względu na bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę i bezpieczeństwo środowiskowe. Tutejsza kultura i zaufanie społeczne to czynniki wzmacniające wiarę w ratującą życie funkcję szczepionek. Władze miasta zorganizowały wiele inicjatyw promujących szczepienia, na przykład dla mieszkańców, którzy nie mogą wyjść z domów czy dopilnowanie, żeby preparaty trafiały do wszystkich grup etnicznych. Dzięki swojej wielokulturowości i tolerancji panuje atmosfera zaufania i bezpieczeństwa.

Może Cię zainteresować:

Singapur

Inaczej niż w powyższych przykładach, w tym azjatyckim mieście-państwie postawiono na cyfrową kontrolę, która przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa, choć wzbudza obawy o prywatność obywateli. Już na początku pandemii władze miasta rozpoczęły cyfrowe monitorowanie i śledzenie kontaktów międzyludzkich w obrębie metropolii. W mieście odnotowano również jeden z najwyższych na świecie wskaźników zaszczepienia – około 80%. Każdy mieszkaniec, zanim będzie mógł wejść do budynku, musi zeskanować specjalny token zwany TraceTogether lub aplikację na smartfonie SafeEntry. Dzięki temu władze mogą szybko namierzyć osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonymi i nakazać im skierowanie się na kwarantannę. Również turyści przyjeżdżający do Singapuru muszą się zaopatrzyć w token śledzący TraceTogether lub wynająć telefon z zainstalowaną aplikacją – inaczej nie będą mogli wjechać na teren miasta. W galeriach handlowych i atrakcjach turystycznych wprowadzono limity odwiedzających, ponadto pracują tam „ambasadorowie bezpiecznego dystansu”, którzy upewniają się, że ludzie stosują się do obostrzeń. Kto złamie obostrzenia, może być pewien, że otrzyma słoną karę pieniężną.

Sydney

Australia jako jeden z pierwszych krajów całkowicie zamknął granicę dla przyjezdnych po wybuchu pandemii. Zdecydowano się również na restrykcyjne lockdowny, które przyniosły efekt: śmiertelność na COVID-19 per capita jest tu jedną z najniższych na świecie. Stawiające na cyfrowe innowacje miasto stawia na rozwój technologiczny ułatwiający życie i zwiększający bezpieczeństwo mieszkańców. Jednym z takich pomysłów jest hub ChillOUT: przestrzeń na świeżym powietrzu, w której mieszkańcy mogą spotkać się pod inteligentnym oświetleniem, z dostępem do WiFi i możliwością podłączenia sprzętów elektronicznych. Takie miejsca przekazują następnie władzom miasta dane ułatwiające zrozumienie ludzkich interakcji z miejską infrastrukturą i pozwalające ją usprawnić.

Tokio

Choć w stolicy Japonii odnotowuje się wciąż nie do końca imponującą 60% wyszczepialność, to miasto swoją pozycję w tym zestawieniu zawdzięcza innym czynnikom zwiększającym bezpieczeństwo, takim jak choćby bezpieczeństwo transportu, duże ułatwienia dla pieszych i stawianie na dobrosąsiedzką współpracę mieszkańców, która przekłada się na bardzo niską przestępczość. Mieszkańcy tej gigantycznej metropolii współpracują ze sobą dla dobra ogółu i karnie stosują się do ograniczeń pandemicznych.

Zobacz więcej >