Miasto się przegrzewa? Naukowcy: sadzić drzewa! - Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia
Strona główna » Miasto się przegrzewa? Naukowcy: sadzić drzewa!

Miasto się przegrzewa? Naukowcy: sadzić drzewa!

Drzewa mogą być kluczowe dla obniżenia temperatur panujących latem w miastach dowodzą amerykańscy naukowcy. Dowiedz się, dlaczego zieleń w mieście jest ważna, zwłaszcza latem.

Czy drzewa mogą być kluczem do obniżenia latem temperatury w mieście? Tak – twierdzą naukowcy, którzy obliczyli, jak bardzo obecność drzew obniża upał. Wyniki eksperymentu opublikowano w dzienniku „Computers, Environment and Urban Systems”.

„Od dawna wiadomo, że cień rzucany przez drzewa lub budynki zapewnia ochłodę. Jednak teraz możemy precyzyjnie zmierzyć, jaki dokładnie efekt będzie w rozmaitych warunkach. To może nam pomóc lepiej projektować strategie mające przeciwdziałać tworzeniu efektu wyspy ciepła w miastach” – uważa współautor pracy, prof. Jean-Michel Guldmann z uniwersytetu stanowego w Ohio w Columbus w USA.

Jak wyglądał eksperyment

W ramach pracy naukowcy stworzyli cyfrowy model 3D niemal 22 km² północnej części miasta Columbus, aby ocenić efekt, jaki dają cienie rzucane przez drzewa i budynki na temperaturę powierzchni przez godzinę podczas słonecznego dnia.

Okazało się, że liczba koron drzew miała znaczący wpływ na to, co jest znane jako efekt miejskiej wyspy ciepła. Przykładowo, kiedy danego dnia temperatura wynosiła ponad 33ºC w jednej dzielnicy, to w innej – gdzie drzewa były w pełni rozwinięte – była o ponad 1ºC niższa. Jeśli w danej dzielnicy znajdowało się ponad 20 w pełni rozwiniętych drzew, to temperatura spadała o kolejny stopień.

Cienie na dachy i drogi

Naukowcy odkryli również, że trawniki (zarówno te zacienione, jak i nasłonecznione) mają znaczący wpływ na zmniejszenie temperatury, choć zacieniona trawa zapewnia większą ochłodę niż ta wystawiona na działanie słońca.

Tak jak się spodziewano, budynki zwiększają temperaturę w mieście, choć cień przez nie rzucany może ją obniżać – szczególnie jeśli jest rzucany na dachy okolicznych budynków – twierdza uczeni. Dla przykładu: wzrost temperatury o 1% w zabudowanym obszarze prowadzi do średniego wzrostu temperatury powierzchni (ulic i chodników) o 2.6% do 3%. Jednak wzrost temperatury o 1% na obszarze z zacienionymi dachami prowadzi do średniego obniżenia temperatury o 0.13% do 0.31% – twierdzą badacze. Powietrze znacząco ochładzają również cienie rzucane na drogi i parkingi.

„Dowiedzieliśmy się, że lepszy efekt chłodzenia można osiągnąć przez maksymalizowanie cienia na dachach budynków i drogach” – wyjaśnia prof. Guldmann.

Jak wyjaśnia naukowiec, informacje pozyskane dzięki cyfrowemu modelowi mogą być wykorzystane do:

„Sformułowania wytycznych dla lokalnych społeczności w celu zwiększenia wysiłków w zazielenianiu i zwiększenia ilości drzew, a nawet pomóc w określaniu, gdzie umieścić nowy budynek tak, żeby zmaksymalizować cień rzucany przez niego na inne budynki oraz drogi. To może mieć znaczący wpływ na poziom temperatury w otoczeniu”.

Sprawdź też:

Zobacz więcej >