Najnowsze międzynarodowe badania z udziałem ponad 100 tys. kobiet z kilku różnych krajów, w tym z Polski, wykazało, że utrzymująca się przez całe życie nadwaga prawie podwaja ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy.
Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie w Bristolu i zostało dziś opublikowane w BMC Medicine. Jest ono jednym z pierwszych, w którym stwierdzono, że na każde dodatkowe 5 jednostek BMI ryzyko raka trzonu macicy (endometrium) u kobiet jest prawie podwojone (wzrost o 88%). Jest to więcej, niż sugerowała większość wcześniejszych badań. Poza tym badanie to odzwierciedla stan masy ciała przez całe życie, a nie tylko w jednym momencie, jak większość poprzednich badań. Przy prawidłowej masie ciała wskaźnik BMI wynosi od 18,5 do 24,99 kg/m2. Nadwaga to BMI od 25 do 29,9 kg/m2, natomiast powyżej 30 kg/m2 mamy do czynienia z otyłością.
Podwyższony wskaźnik masy ciała (BMI) jest uznanym czynnikiem ryzyka raka endometrium i co ważne, jest on modyfikowalny. Jednak mechanizmy molekularne leżące u podstaw tego powiązania pozostają niejasne.
W międzynarodowym badaniu przyjrzano się próbkom genetycznym od około 120 000 kobiet z Australii, Belgii, Niemiec, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA, z których około 13 000 miało raka macicy. Przeprowadzono obszerną analizę statystyczną, w której przyjrzano się, jak utrzymujący się przez całe życie zwiększony wskaźnik BMI wpływa na ryzyko raka macicy. Naukowcy oceniali wpływ 14 molekularnych czynników ryzyka (markerów hormonalnych, metabolicznych i zapalnych) w ryzyku raka endometrium. Następnie ocenili i określili ilościowo potencjalną pośredniczącą rolę tych czynników w związku między BMI a rakiem endometrium.
Rak trzonu macicy – najczęstszy nowotwór żeńskich narządów rodnych w krajach wysoko rozwiniętych
Rak macicy jest jednym z rodzajów nowotworów najściślej związanych z otyłością. Jest to najczęstszy nowotwór ginekologiczny w krajach o wysokich dochodach i jest czwartym najczęściej występującym nowotworem u kobiet w Wielkiej Brytanii – zostanie on zdiagnozowany u jednej na 36 Brytyjek w ciągu ich życia. Szacuje się, że około jednej trzeciej przypadków raka macicy w Wielkiej Brytanii jest spowodowana nadwagą i otyłością.
W Polsce rak endometrium jest najczęstszym nowotworem żeńskich narządów rodnych. U nas tak jak w Wielkiej Brytanii zajmuje czwarte miejsce na liście nowotworów u kobiet. W 2020 roku w naszym kraju odnotowano blisko 10 tys. nowych przypadków raka trzonu macicy i 2195 zgonów z jego powodu.
Przeczytaj też:
- BMI – Co to jest? Jak obliczyć? Kiedy nadwaga, a kiedy już otyłość
- Otyłość brzuszna zwiększa ryzyko chorób serca, nawet jeśli BMI jest w normie
- Suszone śliwki: Przekąska, którą można jeść bezkarnie
- Otyłość i nadwaga. Ponad połowa dorosłych Polaków waży za dużo