Mateusz Damięcki pożegnał ojca. Teraz apeluje do fanów - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Mateusz Damięcki pożegnał ojca. Teraz apeluje do fanów

Mateusz Damięcki pożegnał ojca. Teraz apeluje do fanów

Kilka dni temu zmarł znany polski aktor Maciej Damięcki. Wiadomość o jego odejściu dotarła do mediów za pośrednictwem dzieci mężczyzny: Mateusza i Matyldy. Niedawno syn zmarłego gwiazdora filmowego postanowił zwrócić się do swoich obserwatorów z ważnym prośbą. O co zaapelował na swoim profilu?

W zeszły piątek do mediów dotarła informacja o śmierci Macieja Damięckiego. Popularny aktor, znany z takich produkcji, jak „Szatan z siódmej klasy”, „Stawka większa niż życie”, „Chłopi”, „Dom”, „Ekstradycja”, „Rozmowy kontrolowane” czy „Plebania” zmarł w wieku 79 lat. Tę przykrą wiadomość w sieci jako pierwsze potwierdziły jego dzieci: Mateusz oraz Matylda. Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się pogrzeb mężczyzny.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Zmarł Maciej Damięcki. Był słynnym aktorem

Maciej Damięcki aktorstwo miał we krwi. Właśnie w tej profesji pracowali jego rodzice: Irena Górska-Damięcka i Dobiesław Damięcki. Wkrótce mężczyzna, podobnie jak jego starszy brat Damian, poszedł w ślady rodziców. W 1966 roku przyszły gwiazdor filmowy ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a następnie zaczął występować na deskach Teatru Dramatycznego.

Rodzinną tradycję aktorską kontynuowały jego dzieci. Syn zmarłego gwiazdora, Mateusz Damięcki, jest absolwentem Wydziału Aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Jedną z jego ostatnich ról jest postać Piotra z familijnego filmu „O psie, który jeździł koleją”. Aktorką postanowiła zostać również córka Macieja Damięckiego, Matylda. Poza tym kobieta zajmuje się także tworzeniem rysunków i karykatur, które publikuje w swoich mediach społecznościowych.

Zobacz także: Pamiętacie Brooke z „Mody na Sukces”? Aktorkę spotkała niegdyś ogromna tragedia

Maciej Damięcki walczył z nowotworem. Gwiazdor zachęcał do badań

Przyczyna śmierci Macieja Damięckiego nie została, póki co, ujawniona w mediach. Wiadomo jednak, że w przeszłości aktor dwukrotnie chorował na nowotwór. Po raz pierwszy rak zaskoczył go, gdy był zaledwie kilkuletnim chłopcem i miał wystąpić w „Królu Maciusiu I”. Dzięki wsparciu ekipy filmowej mógł przejść w Szwecji kosztowną operację, która uratowała mu życie.

Niestety kilka lat temu Maciej Damięcki ponownie usłyszał straszną diagnozę. Tym razem aktor zachorował na raka prostaty. Dzięki pomocy lekarzy i nieocenionemu wsparciu żony, Joanny Stankiewicz, mężczyzna po raz drugi pokonał chorobę. Od tego czasu zmarły gwiazdor wielokrotnie angażował się w akcje profilaktyczne, zachęcające do regularnych badań. Właśnie dzięki nim Damięcki dowiedział się o raku we wczesnym stadium.

Zobacz także: Internet oszalał na jej punkcie! Maryla Rodowicz oniemiała już po kilku dźwiękach 

Mateusz Damięcki w żałobie. Aktor zaapelował do fanów

Profilaktyczną działalność ojca postanowił kontynuować Mateusz Damięcki. Niedawno aktor zamieścił w sieci krótkie nagranie, w którym apeluje do swoich fanów o to, by regularnie się badali. Jak zauważył syn zmarłego gwiazdora, dobrą okazją ku wykonaniu badań jest Movember – listopadowa akcja, mająca na celu podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, a przede wszystkim właśnie raka prostaty, na którego zachorował Maciej Damięcki.

Movember to listopad przez M. Dlaczego M? Ponieważ jest to pierwsza litera angielskiego słowa moustache, czyli wąsy. Wąsy w tym przypadku są atrybutem męskości, a nie ma większego i lepszego dowodu na męskość niż odpowiedzialność. W tym wypadku odpowiedzialność, to zdrowe życie, nie tylko dla siebie, ale również dla swojego otoczenia. Żeby być zdrowym, musimy się badać. Panowie, apeluję: badajcie się. Movember to taki miesiąc, w którym możemy poświęcić ten czas na zadbanie o siebie. Bo pamiętajcie, nie ma stawki większej niż życie – powiedział w opublikowanym przez siebie nagraniu Mateusz Damięcki.

Kadr z nagrania, zamieszczonego w sieci przez aktora. Źródło: instagram.com/mateuszdamiecki

Lubisz oglądać filmy z Maciejem Damięckim?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >