Masz je w domu? Te pamiątki z PRL-u mają wzięcie. Niektórzy zapłacą za nie krocie! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Masz je w domu? Te pamiątki z PRL-u mają wzięcie. Niektórzy zapłacą za nie krocie!

Masz je w domu? Te pamiątki z PRL-u mają wzięcie. Niektórzy zapłacą za nie krocie!

Czy masz w domu takie pamiątki z czasów PRL-u? Nie uwierzysz, ile są w stanie wydać na nie obecnie kolekcjonerzy! Niektóre z nich są warte fortunę. Może to szansa na wielki majątek? Sprawdź!

U niektórych ludzi wspomnienie PRL-u wywołuje wstręt, w innych zaś nostalgię. Ci, którzy mieli okazję dorastać w tym okresie, wciąż pamiętają „pamiątki”, które królowały na kredensach i gablotkach rodziców. Tymczasem te cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Przedmioty z tej epoki są obecnie uważane za „vintage” i osiągają zawrotne kwoty na internetowych aukcjach. Można się nieźle obłowić!

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Zobacz także: Czy jesteś kreatywny? Ten obrazek zdradza wiele. Przyjrzyj się uważnie!

Czy posiadasz kryształy z czasów PRL-u?

Na wielu strychach i w piwnicach wciąż zalegają nam przedmioty, które stanowią swoisty relikt epoki PRL-u. W niektórych domach pamiątki te nadal znajdują swoje miejsce na półkach i cieszą oczy ich mieszkańców.

Kryształowe cukiernice, wazy, misy, kieliszki, szklanki, talerze, a także papierośnice są obecnie w cenie i mają wzięcie na wielu internetowych aukcjach. Ich kwoty zwalają z nóg. Ceny niektórych okazów wahają się od 200 do nawet 7 tys. złotych! Wszystko zależy od tego, w jakim okresie powstał dany kryształ i kto jest jego autorem. Na przykład za poniższy okaz trzeba zapłacić 100-200 zł.

źródło: archiwum internetowej aukcji/olx

Zobacz także: Wszystko się zmienia, zauważyli to już starożytni. Jak ewoluowała nauka?

Popularnością cieszą się dziś także meble z epoki PRL-u, które urzekają młode pokolenia swoją formą i prostotą. Kolekcjonerzy, a także amatorzy tego „dizajnu” zapłacą fortunę za dobrze zachowane egzemplarze. Czy posiadasz w domu perełki z lat 60. i 70.? Sprawdź, ile są warte! Za podobne meble musimy zapłącić od 300 – 1000 złotych. Wszystko zależy od tego, w jakim są stanie.

źródło: archiwum internetowej aukcji/olx

Zobacz także: To nie zawsze lenistwo. Wiktor Niedzicki o „zmuszaniu się” do pracy w audycji „Technicznie proste”

Były ozdobą domowych meblościanek. Dziś kosztują fortunę

W czasach PRL-u kryształy zdobiły większość polskich domów. Z uwagi na ograniczony wówczas wybór dodatków do wnętrz, gospodynie dwoiły się i troiły by ozdobić swoje wnętrza. Na ich meblościankach znajdowały się prawdziwe cudeńka – kryształowe karafki, flakony, bomboniery, misy i wiele innych. Rok 1989 i obalenie komuny przyniosły ze sobą ze sobą większy dostęp do nowych dekoracji, co spowodowało nagły spadek popularności tych przedmiotów.

Dziś kryształy z PRL-u znów wracają do łask. Dużym uznaniem cieszą się rarytasy z tamtych czasów. Poszukują ich nie tylko polscy, ale także zagraniczni kolekcjonerzy. Są w stanie zapłacić za nie duże pieniądze. Jest jednak jeden haczyk. Przedmioty te muszą pochodzić z konkretnego miejsca – Huty Szkła Kryształowego „Violetta”.

Świecidełka, na których zbijemy majątek, wykonano bowiem według projektu konkretnych artystów zajmujących się plastyką i sztuką użytkową – Witolda Turkiewicza i Janusza Robaczewskiego. Krocie zarobicie także, sprzedając kryształy wykonane w Hucie Szkła Kryształowego „Julia”, a także te z Huty Szkła Zawiercie.

Zobacz także: Była prawdziwym symbolem PRL-u. Ostatni motocykl WSK powstał 38 lat temu

Czy byłeś/jesteś szczęśliwym posiadaczem pamiątek z czasów PRL-u?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >