Wszystko się zmienia, zauważyli to już starożytni. Jak ewoluowała nauka? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Wszystko się zmienia, zauważyli to już starożytni. Jak ewoluowała nauka?

Wszystko się zmienia, zauważyli to już starożytni. Jak ewoluowała nauka?

Wszystko płynie, a świat nieustannie ewoluuje. Możemy to obserwować na każdym kroku. Jak na przestrzeni wieków zmieniła się nauka? O tym opowie Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”.

,

Już starożytni zauważali, że czasy się zmieniają, że wszystko płynie… i tak dalej. Pewnie też to widzisz i obserwujesz te zmiany, które zachodzą niemalże z minuty na minutę. Każdy, ma własne spostrzeżenia na ten temat. A co to ma wspólnego z nauką i techniką?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

W mojej pracy popularyzatora nauki odwiedzałem specjalistów zajmujących się odległą przeszłością. Kiedyś archeolodzy odkrywali kości, fragmenty naczyń lub kamienne resztki. To było oczywiste. Na tej podstawie określali, kto pozostawił te pamiątki i kiedy to było. W ciągu ostatniego półwiecza ta humanistyczna nauka stała się nauką ścisłą.

Posłuchaj audycji „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:

Zobacz także: Nie wiesz, co zrobić na obiad? Z pomocą przyjdzie telefon!

Popularyzacja nauki


Dzięki analizie zębów można dziś określić, gdzie spędzał dzieciństwo i młodość człowiek pochowany ponad tysiąc lat temu. Badania dendrologiczne i analiza węgla C14 z dokładnością do 20 lat wskazują czas ścięcia drzewa, które posłużyło do budowy umocnień. Promień lasera umożliwia precyzyjne określenie składu chemicznego metalowej klamry lub sztyletu znalezionego w grobie. W ten sposób naukowcy nierzadko potrafią wskazać rejon wytworzenia tych przedmiotów.

Zobacz także: Wyhodowali je w kosmosie! „Ważne odkrycie”

Dzięki nauce możemy poznać przeszłość

Geolodzy i mineralodzy znajdują miejsca, skąd zostały wydobyte kamienie na budowę lub glina do wyrobu naczyń. W prawie niewidocznych śladach na dnie owych garnków daje się określić, co gotowano na obiad lub śniadanie. A jeśli kości są dobrze zachowane, analiza DNA daje nam informacje o pochodzeniu ludzi sprzed wielu wieków. Ileż tu trzeba mieć wiedzy.

Zobacz także: Była prawdziwym symbolem PRL-u. Ostatni motocykl WSK powstał 38 lat temu

Są grupy, które zajmują się archeologią doświadczalną. W ten sposób można sprawdzić skuteczność dawnych technologii. Blisko 40 lat temu dla telewizyjnego programu „Laboratorium” próbowaliśmy kamienną siekierą ściąć drzewo, a z krzemienia wykonać użyteczne narzędzia. Okazało się, że dawna technologia była nadspodziewanie skuteczna.

Oczywiście, w podobny sposób zmieniły się także inne dziedziny nauki. O tym opowiem innym razem…

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >