Była prawdziwym symbolem PRL-u. Ostatni motocykl WSK powstał 38 lat temu - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Była prawdziwym symbolem PRL-u. Ostatni motocykl WSK powstał 38 lat temu

Była prawdziwym symbolem PRL-u. Ostatni motocykl WSK powstał 38 lat temu

W czasach PRL motocykle WSK królowały na polskich drogach. Dziś mija równo 38 lat od czasu, kiedy z taśmy produkcyjnej zjechał ostatni egzemplarz pojazdu tej kultowej marki.

, ,

Epoka PRL z pewnością nie należała do łatwych i jest bardzo wiele aspektów, na które obywatele mogli w tamtym czasie narzekać. Nie można jednak odmówić, że to właśnie wtedy Polska miała swoje motocykle.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

PRL: Motocykle WSK śmigały po polskich drogach

Jedną z najpopularniejszych marek motocykli w okresie PRL była WSK. Odpowiadała za nią Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL wywodząca się ze Świdnika na Lubelszczyźnie.

W tamtejszej fabryce od 1955 r. produkowano początkowo motocykle M06 Warszawskiej Fabryki Motocykli, która nie wyrabiała z produkcją w swoich własnych zakładach. Jednak już po dwóch latach Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL postanowiła postawić na niezależność.

Zobacz także: Do sieci trafiło nowe nagranie z Sewerynem Krajewskim. W jakiej formie jest muzyk

Tamtejsi konstruktorzy zaczęli w międzyczasie wprowadzać szereg zmian i modernizacji. Zwiększono m.in. reflektory, wzmocniono ramę i zastosowano pełnobębnowe hamulce. W końcu w 1964 r. udało im się zaprezentować unowocześnioną wersję M06 na Targach Poznańskich. Kosztowała ona jednak tyle samo co WFM. Szybko skradła serca kierowców. Zaś warszawska wytwórnia nie sprostała nowej konkurencji i zamknęła swoje podwoje.

Zobacz także: Kulinarne hity PRL! 5 potraw, które przypomną minioną epokę

Blisko 40 lat temu wyprodukowano ostatni egzemplarz WSK

Motocykle WSK stały się symbolem epoki PRL, bo towarzyszyły Polakom przez niemal cały ten czas. Były prawdziwym hitem i dominowały na rynku, a w ofercie było ponad 20 różnych modeli o jednocylindrowych dwusuwowych chłodzonych powietrzem silnikach.

Zobacz także: Każdy ma w domu laboratorium. Więcej zdradzi Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”

Ostatni egzemplarz WSK zjechał z taśmy produkcyjnej w Świdniku równo 38 lat temu, a więc 31 października 1985 r. Co istotne, to wydarzenie zamykało klamrą całą epokę, bowiem mowa tutaj o ostatnim wyprodukowanym w Polsce motocyklu.

Czy jeździłeś/aś motocyklami WSK?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >