Łotwa: Pracodawcy będą mogli zwalniać pracowników nieszczepionych na COVID - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Łotwa: Pracodawcy będą mogli zwalniać pracowników nieszczepionych na COVID

Łotwa: Pracodawcy będą mogli zwalniać pracowników nieszczepionych na COVID

W czwartek parlament na Łotwie uchwalił ustawę zezwalającą pracodawcom zwalnianie pracowników, którzy odmawiają przyjęcia szczepienia przeciw COVID-19 lub przejścia na pracę zdalną. Kraj zmaga się z najcięższą jak dotąd falą pandemii.

60 proc. dorosłych mieszkańców Łotwy jest w pełni zaszczepionych

Na Łotwie liczącej 1,9 mln obywateli liczba nowych przypadków koronawirusa gwałtownie wzrosła. W kraju ogłoszono trzymiesięczny stan wyjątkowy, który rozpocznie się 8 listopada. Od 1 listopada Łotwa miała drugi najgorszy wskaźnik infekcji na 100 tys. mieszkańców w Unii Europejskiej, po sąsiedniej Estonii. 4 listopada w kraju zgłoszono 2347 nowych przypadków koronawirusa i 47 zgonów na COVID-19, a od początku pandemii łącznie zmarło 3401 osób.

Tylko nieco ponad 60 procent dorosłych mieszkańców Łotwy zostało w pełni zaszczepionych, to znacznie poniżej średniej europejskiej wynoszącej 75 procent. Łotewski minister zdrowia Daniels Pavļuts  za opór wobec szczepień w kraju obwinia szerzącą się dezinformację na temat szczepionek, a także polityków, którzy powtarzali te fake newsy. „W rezultacie rozpoczęliśmy jesienną falę jako społeczeństwo niedoszczepione, a dziś mamy system medyczny, który działa praktycznie w warunkach wojennych” – powiedział.

Lockdown do 15 listopada

Nowa ustawa mówi, że osoby bez dowodu szczepienia lub wyzdrowienia po COVID-19, lub ważnego zwolnienia lekarskiego mogą zostać w miarę możliwości przeniesione wewnętrznie lub zawieszone na okres do trzech miesięcy bez wynagrodzenia, po czym mogą zostać zwolnione. Aby mogła ona wejść w życie, musi ją jeszcze podpisać prezydent Egils Levits.

Obowiązkowe szczepionki są na Łotwie kontrowersyjne. Szacuje się, że w połowie sierpnia w Rydze, stolicy Łotwy, protestowało około 5 tys. osób, kiedy po raz pierwszy pojawił się pomysł upoważnienia pracodawców do zwalniania pracowników za odmowę przyjęcia szczepionki. 52 członków łotewskiego parlamentu głosowało za wprowadzeniem przepisów dotyczących obowiązkowych szczepień, 27 było mu przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Łotwa była jednym z pierwszych państw w Europie Wschodniej, które ponownie nałożyła blokadę tej jesieni. Lockdown rozpoczął się 19 października i potrwa co najmniej do 15 listopada, mimo to w szpitalach wciąż rośnie liczba pacjentów z COVID potrzebujących pilnej opieki.

Nowe zasady dla pracodawców mają wejść w życie 15 listopada, po zakończeniu lockdownu. Ustawa przewiduje wyjątki dla osób, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych lub niedawno wyzdrowiały z COVID-19. Wcześniej na Łotwie wprowadzono obowiązkowe szczepienia dla sektora opieki zdrowotnej i edukacji, a także dla pracowników socjalnych.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >