Molnupiravir – lekarstwo na COVID-19 firmy Merck & Co. – autoryzowane w Wielkiej Brytanii - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Molnupiravir – lekarstwo na COVID-19 firmy Merck & Co. – autoryzowane w Wielkiej Brytanii

Molnupiravir – lekarstwo na COVID-19 firmy Merck & Co. – autoryzowane w Wielkiej Brytanii

Molnupiravir – lek na COVID-19 uzyskał autoryzację w Wielkiej Brytanii. Wkrótce to samo może nastąpić w Stanach Zjednoczonych i w Europie.

W czwartek brytyjskie władze udzieliły warunkowej autoryzacji na stosowanie pierwszego lekarstwa, które według testów ma faktycznie leczyć COVID-19. Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który zatwierdził do użytku lekarstwo opracowane przez firmę Merck & Co.

Kto może otrzymać pigułkę?

Lekarstwo może być podawane dorosłym w wieku co najmniej 18 lat, u których testy stwierdziły obecność COVID-19 oraz występuje u nich co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju poważnego przebiegu choroby (np. otyłość lub choroby serca). Pacjenci z łagodnym do umiarkowanego przebiegu COVID-19 będą przyjmować po cztery pigułki leku dwa razy dziennie przez pięć dni. Ten lek antywirusowy zmniejsza objawy i przyspiesza powrót do zdrowia. Może służyć jako pomoc zarówno podczas leczenia, jak i zapobiegania chorobie.

Molnupiravir wkrótce w UE?

Lek firmy Merc obecnie znajduje się pod lupą regulatorów między innymi w USA i Unii Europejskiej i trwa proces dopuszczania go do użytku również w tych krajach. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ogłosiła w zeszłym miesiącu, że zwoła panel niezależnych ekspertów, aby sprawdzić bezpieczeństwo leku i jego skuteczność. Ma zakończyć ocenę pod koniec listopada.

Zobacz też:

Ile leku Merc wyprodukuje?

Pierwsze dostawy do Wielkiej Brytanii będą ograniczone. Merck & Co. zapowiedział, że jest w stanie wyprodukować 10 mln zestawów leczniczych do końca tego roku. Większość tej produkcji została już wykupiona przez różne rządy na całym świecie. W październiku władze brytyjskie ogłosiły, że zabezpieczono dostawę 480 tys. dawek i spodziewają się, że tej zimy Brytyjczycy z grup wysokiego ryzyka będą miały do niej dostęp.

Molnupiravir – czy jest bezpieczny?

Koncern Merck & Co., który opracował lek we współpracy z firmą Ridgeback Biotherapeutic, wystąpił o zgodę na użytkowanie molnupiraviru przez regulatorów na całym świecie dla dorosłych z grup wysokiego ryzyka. We wrześniu firma ogłosiła wyniki testów medycznych, z których ma wynikać, że ten lek skraca okres hospitalizacji i współczynnik zgonów o połowę u pacjentów, którzy wykazali wczesne objawy COVID-19. Te wyniki nie zostały jeszcze ocenione w niezależnej publikacji medycznej. Firma nie sprecyzowała też, jakie lek powoduje efekty uboczne. Stwierdziła tylko, że ich występowanie było takie same w grupie otrzymującej lek, jak i w grupie placebo.

Jak działa molnupiravir?

Lek atakuje enzym, który koronawirus wykorzystuje do namnażania się, powodując powstanie błędu w kodzie genetycznym, co skutkuje spowolnieniem zdolności namnażania się wirusa i atakowania większej ilości komórek naszego ciała. Brytyjskie służby medyczne, które zdecydowały o dopuszczeniu leku do użytku zapewniły, że bardzo wnikliwie sprawdziły czy ta zasada działania nie powoduje negatywnego wpływu na ludzkie DNA i nie powoduje żadnych negatywnych mutacji w naszym organizmie. Nie stwierdzono, że molnupiravir powoduje zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Zobacz więcej >