Long COVID: Kogo dotyka? Jakie są czynniki ryzyka? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Long COVID: Kogo dotyka? Jakie są czynniki ryzyka?

Long COVID: Kogo dotyka? Jakie są czynniki ryzyka?

,

Naukowcy od dawna próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego niektórzy ludzie częściej niż inni doświadczają long COVID, czyli fizycznych, neurologicznych lub poznawczych objawów, które mogą się pojawić lub utrzymywać przez miesiące po ustąpieniu infekcji koronawirusem.

Badacze z kilku uniwersytetów i ośrodków, w tym Institute for Systems Biology, the University of Washington and Swedish Medical Center w Seattle, zidentyfikowali czynniki biologiczne, które pomogą przewidzieć, czy dana osoba rozwinie long COVID. Wyniki swojego badania opublikowali w czasopiśmie Cell.

Jak przeprowadzono badanie

Badacze obserwowali 309 pacjentów z COVID-19 od początkowej diagnozy do rekonwalescencji 2-3 miesiące później. Przeanalizowali także dane kliniczne i objawy zgłaszane przez pacjentów.

Opublikowane przez nich badanie wskazało na cztery czynniki, które można zidentyfikować na wczesnym etapie infekcji koronawirusem. Kilka tygodni po zakażeniu korelują one ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia trwałych objawów.

Wskazane przez naukowców czynniki ryzyka to:

  • poziom RNA koronawirusa we krwi na wczesnym etapie infekcji, będący wskaźnikiem miana wirusa,
  • obecność specyficznych przeciwciał, które omyłkowo atakują tkanki w ciele, tak jak w przypadku tocznia i reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • reaktywacja wirusa Epsteina-Barr,
  • cukrzyca typu 2.

Najczęściej zgłaszane objawy long COVID

Naukowcy przebadali pacjentów pod kątem 20 objawów związanych z long COVID, w tym zmęczenia, mgły mózgowej i duszności. 37% pacjentów zgłosiło trzy lub więcej objawów long COVID dwa do trzech miesięcy po zakażeniu. Kolejne 24% zgłosiło jeden lub dwa objawy, a 39% nie zgłosiło żadnych objawów. Spośród pacjentów zgłaszających trzy lub więcej objawów 95% miało jeden lub więcej z czterech czynników biologicznych zidentyfikowanych w momencie, gdy zdiagnozowano u nich COVID-19.

Specyficzne przeciwciała najczęstszym czynnikiem ryzyka long COVID

Najbardziej wpływowym czynnikiem ryzyka okazały się specyficzne przeciwciała, które stwierdzono w dwóch trzech przypadków long COVID. Każdy z pozostałych trzech czynników pojawił się w około jednej trzeciej przypadków.

Według ekspertów komentujących wyniki badania, jednym z istotnych wniosków jest sugestia, że ponieważ long COVID często rozwijał się u pacjentów z wysokim mianem wirusa na początku infekcji, podawanie pacjentom leków przeciwwirusowych wkrótce po postawieniu diagnozy może pomóc w zapobieganiu długotrwałym objawom.

„Im szybciej uda się wyeliminować wirusa, tym mniejsze prawdopodobieństwo long COVID” – powiedział dr Akiko Iwasaki, immunolog z Yale.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >