Ile mogą trwać objawy COVID-19? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Ile mogą trwać objawy COVID-19?

Ile mogą trwać objawy COVID-19?

Niektórzy pacjenci wykazują symptomy COVID-19 nawet ponad pół roku po zarażeniu – wynika z badań amerykańskich naukowców. Dowiedz się, przez jaki czas mogą utrzymywać się symptomy choroby w organizmie.

Objawy COVID-19, takie jak problemy z oddychaniem czy bóle mięśni trwają nawet do dziewięciu miesięcy po zarażeniu, nawet u młodych, zdrowych ludzi, którzy doświadczyły łagodniejszego przebiegu choroby – wskazują wyniki badań opublikowane na łamach naukowego serwisu JAMA Network Open found.

Co dzieje się z nami długo po zakażeniu?

Zmęczenie i utrata smaku lub zapachu były najczęstszymi i najbardziej uporczywymi objawami, odczuwanymi przez 14% objętych badaniem pacjentów przez 3 do 9 miesięcy po pojawieniu się pierwszych symptomów. Ponadto 5% pacjentów zgłaszało uporczywe bóle głowy, problemy z oddychaniem lub bóle mięśni i ciała. Choć długotrwale występujące objawy zgłaszały głównie osoby, które w wyniku zachorowania trafiły do szpitala, to nie brakowało też osób z łagodniejszym przebiegiem COVID-19, które długo doświadczały symptomów choroby.

„Nawet relatywnie młode, zdrowe osoby i te z łagodnym przebiegiem COVID-19 mogą doświadczać objawów miesiące po zarażeniu” – ostrzega w rozmowie z agencją informacyjną UPI współautorka badania, dr Denise J. McCulloch – specjalistka ds. chorób zakaźnych z Uniwersytetu Waszyntona w Seattle. Jak dodaje lekarka, to „może niekorzystnie wpływać na jakość życia”.

Objawy zostają na dłużej?

Wcześniejsze badania wykazały, że do 75% osób zarażonych koronawirusem doświadczało długotrwałych symptomów, z których najczęstszymi były osłabienie i zmęczenie. Najnowsze wyniki badań dowodzą, że oprócz tego, że koronawirus może prowadzić do ciężkiej choroby u niektórych ludzi, to może też wywrzeć słabszy, ale długotrwały efekt na pozostałych – dodaje dr McCulloch.

W ramach tej pracy dr Denise J. McCulloch, wraz ze współpracownikami, ocenili stan zdrowia 177 osób, które wyzdrowiały z COVID-19 w okresie między sierpniem a listopadem. Z uczestników badania 16 osób wymagało leczenia szpitalnego COVID-19 a 161 było leczonych w swoich domach lub nie miało objawów choroby. Chociaż 2/3 badanych pacjentów nie miało objawów 3 do 9 miesięcy po zarażeniu, to 16% zgłaszało występowanie jednego lub dwóch objawów, a 14% – trzech symptomów lub więcej.

Najczęstszymi objawami było zmęczenie i utrata węchu oraz smaku, ale zgłoszono też występowanie takich symptomów jak bóle mięśni i ciała, gorączka, problemy z oddychaniem, kaszel, suche gardło, biegunka, silne pocenie się i dreszcze.

Ponad 30% uczestników badania zgłaszało, że efekty COVI-19 wpływają na jakość ich życia miesiące po zarażeniu. Dodatkowo 8% badanych osób wskazywało, że te symptomy wpłynęły na możliwość wykonywania przez nich co najmniej jednej aktywności. Badane osoby będą monitorowane przez kolejne dwa lata, aby śledzić ich zdrowie długoterminowo – zapowiadają naukowcy.

„Ponieważ COVID-19 jest z nami od około roku, długotrwałe jego konsekwencje [dla ludziego zdrowia – red.] nie są jeszcze znane. Jednak fakt, że ludzie wciąż odczuwają jego symptomy miesiące po chorobie jest bardzo niepokojący” – podkreśla dr McCulloch.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >