Pulsoksymetr – co to jest i dlaczego warto go używać? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Pulsoksymetr – co to jest i dlaczego warto go używać?

Pulsoksymetr – co to jest i dlaczego warto go używać?

Pulsoksymetr pokazuje niedotlenienie, zanim pacjent odczuje jakiekolwiek objawy. Używanie go przez chorych na koronawirusa pozwala na szybką reakcję na niedotlenienie. A to może uratować życie.

Niedotlenienie, czyli zbyt niska zawartość tlenu w krwi tętniczej, jest bardzo niebezpieczne. Może spowodować nieodwracalne zmiany w narządach, a nawet doprowadzić do śmierci. Często pacjenci trafiają do szpitala zbyt późno, gdy ich stan jest już bardzo ciężki. W wypadku niedotlenienia u chorych z COVID-19 tak jak w przypadku pacjentów z udarem mózgu czy zawałem serca czas dotarcia do szpitala jest kluczowym czynnikiem w powodzeniu leczenia.

W czasie pandemii koronawirusa lekarze zwracają uwagę, że zdarza się, iż trafiają do nich osoby w młodym wieku, u których pulsoksymetr pokazuje saturację 94 proc. lub mniej. Pacjenci nie zgłaszają żadnych problemów z oddychaniem, twierdzą, że czują się normalne, jednak ich płuca są już zajęte przez chorobę.

Osoby, które mają dodatni test na koronawirusa, mogą na czas choroby za darmo dostać pulsoksymetr do domu w ramach Domowej Opieki Medycznej. Urządzenie powinno być dostarczone przez pracownika Poczty Polskiej do domu pacjenta i odebrane po zakończeniu choroby. Pacjenci powyżej 55. roku życia powinni być automatycznie włączani do programu. Osoby poniżej 55. roku życia mogą zarejestrować się samodzielnie po uzyskaniu dodatniego wyniku testu, może to też zrobić za nich lekarz rodzinny. Istotą systemu jest samodzielny pomiar saturacji oraz tętna przez pacjenta w domu za pomocą wypożyczonego pulsoksymetru, pomiar temperatury oraz zanotowanie liczby oddechów i objawów chorobowych. Wyniki, po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu monitorowania, gdzie stan pacjenta jest analizowany. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie pacjenta i szybkie reagowanie na pogorszenie jego stanu zdrowia.

Jakie są prawidłowe wyniki

Przyjmuje się, że u zdrowych dorosłych osób saturacja na poziomie 95% lub więcej jest prawidłowa. Oznacza to, że wynik 94% u młodego wysportowanego człowieka jest już alarmujący, podczas gdy taka sama saturacja u 70-latka jest prawidłowa.

  • Dzieci i noworodki: 91-96%
  • Osoby zdrowe i dorosłe: 95-98%
  • Osoby starsze, powyżej 70 lat: 94-98%

Jak mierzyć saturację pulsoksymetrem

Pulsoksymetr napalcowy zakłada się na palec wskazujący lub środkowy paznokciem do góry. Podczas pomiaru należy pozostać w bezruchu, także paznokcie pacjenta nie powinny być pomalowane. Lakier na paznokciu lub sztuczne paznokcie mogą zakłócać prawidłowy odczyt pulsoksymetra. Zafałszowany wynik można także otrzymać, gdy pacjent się rusza podczas badania lub gdy ma wychłodzone kończyny, na których wykonywany jest pomiar.

jak używać pulsoksymetru
Jak używać pulsoksymetru. Źródło: Twitter Ministerstwa Zdrowia

Na co zwrócić uwagę, kupując pulsoksymetr

Przede wszystkim pulsoksymetr jako urządzenie medyczne powinien mieć oznaczenie CE, czyli spełniać normy Unii Europejskiej.

Jeżeli urządzenie ma być używane przez kilka osób, powinna być możliwość jego częstej dezynfekcji. Materiały, z których jest wykonane, powinny być odporne na środki dezynfekujące.

Pulsoksymetria – co to jest

Pulsoksymetria to nowoczesna, nieinwazyjna i bezbolesna metoda badania tętna i utlenowania krwi. Pozwala uzyskać cenne informacje o układzie krążenia. Metoda wykorzystuje zjawisko absorpcji promieniowania świetlnego przez hemoglobinę. Nasycona tlenem hemoglobina pochłania więcej promieniowania podczerwonego oraz mniej promieniowania czerwonego w porównaniu z hemoglobiną o niższym nasyceniu tlenem.

Pulsoksymetr – jak działa

Do wykonywania pomiarów służą urządzenia zwane pulsoksymetrami. Czujnik pulsoksymetru składa się z dwóch źródeł światła (czerwonego o długości fali 660 nm i podczerwonego o długościach fal 905, 910 lub 940 nm) oraz odbiornika. Jako detektor używana jest fotodioda krzemowa. Układ mikroprocesorowy pulsoksymetru mierzy ilość promieniowania czerwonego oraz podczerwonego, które dotarło do elementu światłoczułego. Wartości te porównywane są z tabelami wyników i na tej podstawie określana jest zawartość tlenu we krwi.

Wskazania do pulsoksymetrii:

  • zakażenie koronawirusem
  • niewydolność oddechowa jawna lub jej podejrzenie
  • monitorowanie stanu pacjenta: w trakcie znieczulenia ogólnego i bezpośrednio po jego zakończeniu
  • w trakcie stosowania tlenoterapii
  • kontrola parametrów życiowych pacjenta w stanie ciężkim

Przeczytaj też:

Pulsoksymetr – co warto o nim wiedzieć

Dlaczego chorzy na koronawirusa powinni kontrolować saturację pulsoksymetrem?

Chorzy na COVID-19 powinni kontrolować saturację, ponieważ pozwala to wykryć zbyt niską zawartość tlenu w krwi tętniczej, zanim pacjent odczuje jakiekolwiek objawy niedotlenienia.

Czy niedotlenienie jest niebezpieczne?

Niedotlenienie, czyli zbyt niska zawartość tlenu w krwi tętniczej, może spowodować nieodwracalne zmiany w narządach, a nawet doprowadzić do śmierci.

Co mierzy pulsoksymetr?

Pulsoksymetr mierzy wysycenie tlenem hemoglobiny.

Zobacz więcej >