W szwajcarskim lodowcu powstała imponująca lodowa katedra – naturalna jaskinia, którą udostępniono zwiedzającym.
W lodowcu w szwajcarskich Alpach uformowała się naturalnie ogromna jaskinia. W czwartek stała się dostępna dla odwiedzających.
Lodowcowa jaskinia zyskała miano „lodowej katedry”. Ma 5 metrów wysokości i jest długa na 20 metrów. Z roku na rok zmienia swój kształt pod wpływem ruchów lodowca. Podziwiać można niesamowitą grę świateł na lodowym sklepieniu oraz doświadczyć potęgi przyrody.
Ten lodowy cud natury znajduje się 15 minut marszu od gondoli kolejki linowej nad ośrodkiem narciarskim Les Diablerets – Glacier 3000. Jednak należy pamiętać, że wchodzenie do lodowcowych jaskiń jest bardzo niebezpieczne, gdyż ich sklepienie – przez ruchy lodowego masywu – w każdej chwili grozi zawaleniem. Od sufitu też w każdym momencie mogą oderwać się ogromne bryły lodu. Dlatego też Bernhard Tschannen, szef ośrodka Les Diablerets – Glacier 3000, zastrzega że wstępu do „lodowej katedry” dokonuje się na własne ryzyko.
Lodowa katedra dla zwiedzających
Jak powiedział Tschannen, to pierwszy raz, gdy ta lodowa jaskinia została oficjalnie udostępniona zwiedzającym. Jak zwraca uwagę szef narciarskiego ośrodka, przez ostatnie lata była to lodowa jaskinia bardziej stroma i inna w środku, niż obecnie. W tym roku, według Bernharda Tschannena, „wygląda jak lodowa katedra i jest wyjątkowo piękna” – powiedział reporterowi agencji Reutersa wewnątrz lodowcowej groty. Dodał, że teraz wnętrze jaskini jest bardziej płaskie i dzięki temu łatwiej dostępne dla zwiedzających.
Mieszkająca nieopodal tego zjawiska natury Holenderka Helen Tromp opowiedziała o swoich wrażeniach z wizyty w tym miejscu:
„To jest wspaniałe, ale nawet to określenie to za mało. Nigdy nie widziałam czegoś podobnego. Niemal, jakby to nie było rzeczywiste. To jest cudowne, mogę tylko polecić odwiedzenie tego miejsca każdemu, kto ma taką możliwość”.
Jej słowa potwierdza inny odwiedzający, Brice Rozes, który tak opowiedział o lodowej katedrze:
„To bardzo imponujące. Grota jest niesamowita. Stojąc w niej możesz tylko wyobrazić sobie niesamowity ciężar nad głową. To jest piękne”.
Takie naturalne jaskinie, znane jako „młyn lodowcowy”, formują się w wyniku działania wód roztopowych spływających z powierzchni lodowca lub ze szczeliny. Spływająca woda wprawia w ruch kolisty odłamki skał o różnej wielkości ziaren, które poszerzają i pogłębiają młyn lodowcowy, a przy tym same ulegają wygładzeniu i zaokrągleniu. Określenie „młyn” pochodzi od mielącego, zwykle rotującego wypływu wody roztopowej.
Przeczytaj też: Szwajcaria: ciekawostki i wskazówki przed podróżą
Dodaj komentarz