W Wielkiej Brytanii powstają centra zdrowia psychicznego dla pracowników służby zdrowia, którzy doznali traumy spowodowanej przez pandemię koronawirusa. Lekarze, pielęgniarki i inni medycy pracujący na pierwszej linii często cierpią na zespół stresu pourazowego (PTSD).
W ciągu ostatniego roku wielu lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, ratowników medycznych i innych pracowników służby zdrowia doświadczyło problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk, depresja i zespół stresu pourazowego, związanych z pandemią koronawirusa.
40 centrów pomocy dla lekarzy i innych pracowników służby zdrowia
Jak podaje „The Guardian”, medycy, którzy borykają się ze swoim zdrowiem psychicznym w czasie pandemii koronawirusa, będą mogli zadzwonić do jednego z czterdziestu nowych ośrodków w Anglii, otrzymać poradę i skierowanie do psychologów, terapeutów i poradni zdrowia psychicznego. Będą oni zachęcani do korzystania z tej usługi, a pracownicy centrum będą dzwonić bezpośrednio do osób uznanych za najbardziej zagrożone, aby zaoferować im pomoc. Grupy podwyższonego ryzyka będą prawdopodobnie obejmować osoby pracujące na oddziałach intensywnej terapii, COVID-owych oraz ratunkowych.
Simon Stevens, dyrektor naczelny NHS England, w wywiadzie dla magazynu „House” poinformował o powstawaniu centrów pomocy w różnych lokalizacjach w Anglii, w tym w Bedfordshire, Lancashire i północno-wschodnim Londynie. Kilka z nich już działa.
Ośrodki te są tworzone wzór Greater Manchester Resilience Hub pomagającego pracownikom brytyjskiej służby zdrowia, którzy ucierpieli po pomocy ofiarom ataku na Manchester Arena w maju 2017 r., oraz osobom, które przeżyły ten atak.
58% lekarzy ma problemy psychiczne z powodu pandemii koronawirusa
Według badań opublikowanych w zeszłym miesiącu, prawie połowa lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów i innych osób pracujących na oddziałach intensywnej terapii zgłosiła objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD), ciężkiej depresji lub lęku. Spośród nich około 40% miało znacznie wyższe wskaźniki PTSD niż obserwowane wśród weteranów wojskowych.
Badanie przeprowadzone przez British Medical Association przeprowadzone w grudniu ubiegłego roku wśród 7776 lekarzy w Anglii, Walii i Irlandii Północnej wykazało, że 58% z nich miało jakąś formę lęku lub depresji, a 46% stwierdziło, że ich zdrowie psychiczne pogorszyło się podczas pandemii.
Według niedawnego sondażu przeprowadzonego przez Royal College of Physicians, od marca ubiegłego roku, czyli od początku pandemii koronawirusa, 19% lekarzy pracujących w szpitalach szukało nieformalnej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego, a 10% zwróciło się o formalną pomoc od swojego pracodawcy lub lekarza rodzinnego.
Pracownicy służby zdrowia mówili o emocjonalnym napięciu w ciągu ostatniego roku, spowodowanym opieką nad tak wieloma ciężko chorymi osobami. Szczególnie obciążające było dla nich obserwowanie śmierci tak wielu osób, w wielu przypadkach samotnej, ponieważ bliskim nie wolno było odwiedzać umierających na koronawirusa.
Istnieją obawy, że szkody dla zdrowia psychicznego medyków mogą skłonić wielu z nich do rezygnacji z pracy. Według Paula Farmera, dyrektora organizacji charytatywnej Mind zajmującej się zdrowiem psychicznym, około 180 tys. osób pracujących w usługach pierwszej linii, w tym medycy, już szukało pomocy w Our Frontline, całodobowym ośrodku wsparcia dla kluczowych pracowników.
Przeczytaj też:
Depresja: przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie
Ile mogą trwać objawy COVID-19?
Koronawirus: Dlaczego jedni się zakażają, a inni nie?