advert 0:
advert:
device 1:all
device 2:all
advert final:

Jerzy Gruza – aktor, który został reżyserem. I to jakim!

3 min. czytania
04.04.2023 14:11
Zareaguj Reakcja
Dziś jest rocznica urodzin Jerzego Gruzy. Jego produkcje: „Czterdziestolatek”, „Wojna Domowa” czy „Pierścień i róża” oglądała cała Polska.
|
fot. Jerzy Gruza Hubert Mathis/REPORTER/East News

Dziś jest rocznica urodzin Jerzego Gruzy – jednego z najpopularniejszych polskich reżyserów. Jego „Czterdziestolatek”, „Wojna Domowa” czy „Pierścień i róża” to produkcje, które oglądała cała Polska.

Wiele stworzonych przez niego seriali oraz spektakli teatralnych do dziś jest powtarzanych w telewizji. Jerzy Gruza był jednym z najbardziej znanych polskich reżyserów. Mimo tego cenił siebie najbardziej jako... aktora. Nieodżałowany artysta zmarł 16 lutego 2020 roku.

Sprawdź też: Stanisław Tym – on w komedii wiedzie prym [Najlepsze role aktora]

Jerzy Gruza – filmy, seriale i programy, które zna cała Polska

W swojej karierze stworzył niezapomniane seriale: „Czterdziestolatek”, „Wojna domowa” czy oraz „Tygrysy Europy”. We wszystkich śmiało poruszył tematykę PRL-u. Mimo ogromnego sukcesu nie był pewien, czy jego propozycje przypadną widzom do gustu. Mając zupełnie nieuzasadnione wahania, czy postępuje właściwie, realizował swoje niezapomniane spektakle. Kończyły się one wielkim sukcesem, zapewne także dzięki angażom do nich znakomitych polskich aktorów.

Przed laty, w rozmowie z Radiem Pogoda Jerzy Gruza bardzo miło wspominał atmosferę panującą na planach seriali. Dla niego nie liczyło się to, co pisała o jego dokonaniach krytyka. Przede wszystkim zwracał uwagę na atmosferę panującą na planie. Z sentymentem wspominał aktorów, z którymi przyszło mu pracować na przestrzeni lat.

Zobacz: „Alternatywy 4” – najlepsze cytaty z kultowego serialu Stanisława Barei

Jerzy Gruza żył po swojemu

Zanim stał się rozpoznawalnym twórcą, rok po skończeniu łódzkiej Szkoły Filmowej, Jerzy Gruza rozpoczął współpracę z telewizją. Dla człowieka mającego głowę pełną pomysłów było to doskonałe miejsce do rozwoju. Podczas rozmowy w Radiu Pogoda przyznał, że po skończeniu studiów miał dzięki swojemu zdobytemu doświadczeniu warsztat, który przydał się w początkach kariery.

Oprócz działalności telewizyjnej był jednym z organizatorów 25 sopockich festiwali. Tworzenie tych wydarzeń wspomina jako stresujące, jednak po latach był dumny ze swoich dokonań.

Sprawdź też: QUIZ: Dopasujesz filmy do reżyserów?

W latach 80. Jerzy Gruza wyreżyserował 50 spektakli w Teatrze Telewizji, wśród nich „Panią Bovary” czy „Idy marcowe”. Oprócz sukcesów, które reżyser niewątpliwie ma na swoim koncie, odniósł porażki, do których nie wstydził się przyznać. Chodzi o film „Dzięcioł”, za który otrzymał m.in. nagrodę Zgniłego Grona i który został także uznany za „najgorszy obraz 25-lecia Polski Ludowej”. Mimo tych niepochlebnych opinii przed kinami ustawiały się długie kolejki widzów.

W rozmowie z Radiem Pogoda Jerzy Gruza przyznawał, że kiedyś zdarzało mu się występować jako aktor w ważnych spektaklach teatralnych czy filmach, jednak potem ciężko mu było znaleźć z powodu wieku jakiekolwiek zajęcie.

Dla nas Jerzy Gruza na zawsze pozostanie artystą, który zapewnił nam wiele radości. Będzie nam go brakować.

 

Może Cię zainteresować: